Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Yunanistan’dan Akdeniz hamlesi: Hafter ile işbirliği yapıyorlar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Aralık 2019 | 4 Rebiülahir 1441 Pazar 11:29

Türkiye’nin Libya ile deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalamasıyla provokatif politikalarını şiddetlendiren ’ın Hafter milisleriyle iş birliği yaptığı iddiaları ortaya çıktı.

Yunanistan‘ın provokatif adımları, Türkiye ve Libya’nın Doğu Akdeniz‘de Rumların ve uluslararası güçlerin oyunun bozacak mutabakat muhtırasına imza atmasıyla daha da şiddetlendi.

Libya’da uluslararası meşruiyete sahip Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Atina ’ni sınır dışı etmekle tehdit eden Yunanistan, isyancı Halife Hafter ile iş birliğinden çekinmiyor.

Türkiye’nin Libya ile deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalamasına gösteren Yunanistan’ın, darbeci Hafter milisleriyle anlaşma yaptığı iddia edildi.

Ekim ayında Yunan bir firma ile anlaşan Halife Hafter güçlerinin, Libya’nın ikinci büyük kenti Bingazi’nin yeniden yapılandırılması için anlaştığı belirtiliyor.

HUKUKSUZ DAVET

Yunanistan, Tobruk’taki Hafter yanlısı sözde meclisin başkanını son gelişmelerden sonra başkent Atina’ya davet etti.

Atina’nın, sözde başkanıyla, imzalanan anlaşmadan duydukları üzüntüleri paylaşmak istediği belirtiliyor.

Mısır ve Rum kesimiyle de birlikte hareket etmek için kolları sıvayan Yunanistan, Rum kesimi ve Mısır Dışişleri Bakanları ile telefonla görüşen Yunan Dışişleri Bakanı’nı Kahire’ye gönderiyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI KAHİRE’YE GİDİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderek meslektaşı Sami Şükrü ile iş birliği görüşmeleri yapacak.

Yunan Bakan’ın Rum kesimini de ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: TRT Haber

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.