Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Tunus halkı, İsraille normalleşmek isteyen bakanı istemiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Aralık 2019 | 5 Rebiülahir 1441 Pazartesi 07:01

Tunus’un asıllı Turizm Bakanı Roni Trabelsi, “İsrail’le normalleşme girişiminde bulunduğu” suçlamasıyla ülkede eleştirilerin hedefi oldu. Tunuslular, normalleşme girişiminde bulunan bakanın görevden alınmasını istiyor.

Tunus’un Yahudi asıllı Turizm Bakanı Roni Trabelsi, “İsrail’le normalleşme girişiminde bulunduğu” suçlamasıyla ülkede eleştirilerin hedefi oldu.

Roni Trabelsi’nin, “İsrail’den Tunus’taki Garibe Sinagogu’na gelen Yahudilerin yüzde 90’ı Tunus kökenli. Ülkelerine geri dönmelerini kolaylaştırmak için alma hakkına sahipler.” yönünde Alman haber ajansına yaptığı açıklamaları tepkiyle karşılayan siyasiler ve , bakanın görevden alınmasını istedi.

Parlamentodaki Sosyal Demokrat Parti Bloğu’ndan Milletvekili Halid el-Kreyşi Facebook hesabından yaptığı açıklama, Başbakan eş-Şahid’e Turizm Bakanı Trabelsi’yi “derhal” görevinden alması çağrısında bulundu.

Eski milletvekili Yasin el-Ayari de hesabından yaptığı açıklamada, parlamentonun, İsraillilerle ilgili açıklamasını netleştirmek adına Trabelsi’ye bir çağrıda bulunacağı yönünde duyumlar aldıklarını şu ana kadar bu yönde bir adım atılmadığını ifade etti.

Bakanın çeken açıklamalarını AA muhabirine değerlendiren siyasi analist El-Habib Buacile ise “Trabelsi’nin sözleri, içinde ‘Tunus kökenli İsraillilerle açık bir şekilde normalleşme çağrısı’ taşıyor.” dedi.

Tunus kökenli olmalarının, bakanın pasaport verme çağrısını haklı çıkarmadığını aktaran Buacile, “Söz konusu Tunus asıllı İsrailliler, devletine giderek ve orada ikamet ederek yasalara aykırı davrandı. Onlar Tunus’tan gönüllü olarak ayrıldı. Dini bağlarını da bir gerekçe göstererek işgalci konumunda oldu.” ifadelerini kullandı.

Buacile, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tunus’un egemenliğine ve Filistin davasına olan sadakatine zarar verdiğinden dolayı Trabelsi’nin görevden alınması çağrısını acil bir mesele olarak görüyorum.”

Trabelsi’nin görevden alınması çağrısında bulunanlar arasında sol muhalefetin yanı sıra bazı milletvekilleri, gazeteciler ve de yer alıyor.

Yahudi asıllı bir aileden gelen iş adamı Roni Trabelsi, Kasım 2018’de Yusuf eş-Şahid döneminde Turizm Bakanı olarak atandı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.