Terör örgütü PKK’dan Sincar’a 3 yeni kamp!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 00:36

AA muhabirine yaptığı açıklamada , ’nın, Sincar’ın “Girzek, Siba Şeyh Hidir ve Gir Uzeyr” bölgelerinde yeni kamplar açtığını ifade etti.

’nın bölgeden çekildiğine dair bilgilerin doğru olmadığını vurgulayan Kaçak, örgütün özellikle ’nin Ekim ’de Sincar’dan çekilmesinden sonra yayılmacı bir strateji izlediğini kaydetti.

merkezi hükümetinin kontrolüne geçen Musul iline bağlı Sincar’da, Haşdi Şabi’nin güçlü bir nüfuzunun olduğunu söyleyen Kaçak, PKK’ya Sincar’da Haşdi Şabi’nin destek verdiğini iddia etti.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN SİNCAR’DA KONUŞLANMASI

Terör örgütü PKK, DAEŞ’ın 3 Ağustos 2014’te Sincar’daki Ezidilere saldırmasını fırsat bilerek, onları bahanesiyle ve Kandil’den gelerek bölgede konuşlanmaya başlamıştı.

Sincar DAEŞ’tan temizlenmesine rağmen bölgede yayılmacı bir politika izleyen örgüt, Ezidileri silahlandırıp farklı isimler altında kurmuştu.

Irak merkezi , Ekim 2017’de tartışmalı bölgelere yönelik askeri operasyonda Sincar başta olmak üzere birçok yerde kontrolü sağlamıştı.

Sincar’ın Bağdat yönetiminin kontrolüne geçmesinden sonra Mart 2018’de PKK çekildiğini duyurmuş ve Irak ordusunun da örgütün boşalttığı kamplara yerleştiği iddia edilmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın