Telaferli ailelerin geri dönüş sevinci

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 19:51

’ta DAEŞ’in saldırılarından kaçarak ’ye yerleşen Telaferli ailelerin üzerinden ülkelerine dönüşü devam ediyor.

 

Irak’ta  DAEŞ’ın saldırılarından kaçarak Suriye’ye yerleşen Telaferli ailelerin Türkiye üzerinden ülkelerine dönüşü devam ediyor.
2014 yılında Irak’ın bazı bölgelerinde DAEŞ’ın saldırılarından dolayı insan komşu ülke Suriye’ye göç etmişti. Irak’ın en büyük Türkmen kenti olan Telafer’de hayatın normale dönmesiyle Suriye’ye kaçan aileler, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan ülkelerine dönmeye devam ediyorlar. Çoğunluğu ve çocuklardan oluşan 350 kişi, Türkiye üzerinden ana vatanlarına dönüyor. Irak’tan kaçarak Suriye’nin Azez ilçesine bağlı İğde köyü yakınlarındaki kampa yerleşen Türkmenlerin ülkelerine gidişleri peyderpey sürüyor. Şu ana kadar 3 binden fazla Telaferli ülkesine dönüş yaptı. Ülkelerine gitmek üzere ’e gelen kafileyi karşılayan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Vakfı, ailelere kumanyası, su, çocuklar için ise kırtasiye malzemesi ve çanta dağıttı.
Yapılan yardımlardan dolayı Türkiye’ye teşekkür eden Iraklı Ahmed Baruzi, “Yıllar sonra vatanıma döneceğim için çok mutluyum. Buradan İHH’ya teşekkür etmek istiyorum. Suriye’de bizlere çok yardım ettiler. Bugün de yanımızdalar. Rabbim Türkiye’yi korusun” dedi.
9 otobüsten oluşan , Öncüpınar Göç İdaresinde işlemleri tamamlandıktan sonra Irak’a doğru yola çıktı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın