Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Tarihin en ölümcül hastalığı tekrar hortladı: Yersinia pestis

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Kasım 2019 | 17 Rebiülevvel 1441 Perşembe 13:20

Tarihin en ölümcül hastalığı Çin’de yeniden ortaya çıktı. Pekin’deki bir hastaneye yatırılan hastaların hıyarcıklı vebadan daha da tehlikeli olduğu bilinen pnömonik vebaya yakalandıkları belirtiliyor.

Çin’de veba teşhisi konulan iki kişinin hastanede tedavi altına alındığı açıklandı. Veba, tarihin en ölümcül hastalığı olarak biliniyor.

“Yersinia pestis” adlı bakterinin açtığı hastalık üç şekilde ortaya çıkıyor.

Bunlar, akciğerlerde görülen pnömonik veba, bir enfeksiyonu olan septisemik veba ve lenf bezlerini etkileyen hıyarcıklı veba.

Orta Çağ’da Avrupa nüfusunun yüzde 60’ı vebadan öldü

Hastalığın en bilinen formu olan hıyarcıklı veba, Orta Çağ’ın sonlarında görülen Kara Ölüm dahil bir dizi salgına neden olmuş, Avrupa nüfusunun yüzde 60’ı hayatını kaybetmişti.

Pekin’deki bir hastanede tedavi altına alınan hastaların hıyarcıklı vebadan daha da tehlikeli olduğu bilinen pnömonik vebaya yakalandıkları belirtiliyor.

ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezine göre (CDC) veba, enfekte hayvanlarla temas yoluyla ya da enfekte hayvanlardaki bitlerin ısırmasıyla geçiyor.

Ancak pnömonik veba öksürük yoluyla bulaşıyor. Son derece bulaşıcı olan hastalık, derhal antibiyotikle tedavi edilmezse ölüme yol açıyor.

Örgütü’nden Fabio Scano, Çinli yetkililerin hastalığı kontrol altında tutmak için büyük çaba harcadığını söyledi.

Dağ sıçanı ciğeri yiyen iki kişi öldü

2014’te bir kişinin vebadan ölmesi sonucu Yumen kenti karantinaya alınmıştı.

ABD’de de Arizona, Colorado ve Oregon’da hıyarcıklı veba görülmüştü. 2014’te ABD’de görülen 16 vakadan dördü ölümle sonuçlanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , ve Güney ’da özellikle kesimlerde 2010 ile 2015 yılları arasında 3.248 vaka görüldü, toplam 584 kişi hayatını kaybetti.

Madagaskar’da ’de görülen veba salgını 202 kişinin ölümüne yol açtı. 2.348 vakadan 1.791’inin pnömonik veba olduğu açıklamıştı.

Mayıs’ta Moğolistan’da çiğ dağ sıçanı ciğeri yedikleri öne sürülen bir çift hayatını kaybetmişti. Bölgede dağ sıçanı ciğerinin bazı hastalıkları tedavi ettiğine inanılıyor.

KAYNAK: TÜRKÇE

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.