Tam 73 tane alınacak: Irak petrolü şimdi de Rus tanklarına akıtıyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Haziran 2018 | 25 Ramazan 1439 Cumartesi 00:12

T90-C tankı

ordusunun ile olan ikili kapsamından bu ülkeden 39 adet T-90C tankını teslim aldığı bildirildi.

Iraqi News’a göre, Irak Bakanlığı, ordunun tank tugaylarından birinin bir silahlanma sürecini başlattığını, sürecin tugaya Rus yapımı T-90C tanklarıyla donatılmasını da içerdiğini duyurdu.

Rusya’dan 39 adet T-90C tankının teslim alındığı belirtilirken söz konusu tugay personelinin tanklar konusunda Rus uzmanlarınca eğitildiği de kaydedildi.

Haberde, Irak ile Rusya arasındaki anlaşma uyarınca T-90C tankı yapımcısı Uralvagonzavod şirketinin Irak’a 73 adet tank sağlayacağına dikkat çekilirken daha önce Irak ordusunun Rusya’dan savaş uçakları ve diğer bazı ekipman aldığı duyumlarına işaret etti.

Iraqi News, Rusya’nın ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun bir parçası olmazsa da Irak’a “DAEŞ ile verdiği mücadelede askeri yardımı sürdürmeye söz verdiği”ne dikkat çekti.

T serisi Rus tankları

Irak Saddam döneminde de T serisi tankları kullanıyordu. Ancak Irak’ın o dönemde elinde bulunan T-72 tankları ABD’nin 2002’deki işgal girişimi sırasında Amerikan M1A1 tanklarına karşı hiçbir varlık gösteremedi. Bir M1A1 tek başına çok sayıda T-72’yi kolayca avlamıştı.

T90 serisi Rus tankları

İşte Rusların ürettiği T serisi, şimdilerde aynı kasa üzerine modernize edilen T-90 serisi ile üretimini sürdürüyor.
T-72BM tankının yüksek ürünleri ile donatılmış hali olan bu tanklar T-80 tankından alınan 1G46 nişangâhı Termal Kontakt-5 patlayıcı duyarlı zırh (aktif zırh) ve daha güçlü motora sahip.
Rus ordusunda kullanılan bu tank, 2001’de yapılan ortak üretim anlaşması kapsamında Bişma adıyla tarafından da üretiliyor. , bin adetten fazla tank üretmeyi planlıyor.
Irak’a satılması planlanan T-90C serisi ise T-90’nın üst paketini oluşturan yeni nesil bir tank olarak biliniyor.

İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın