Taliban Afganistan’da ‘Bayram affı’ ilan etti

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 | 29 Ramazan 1439 Çarşamba 15:34

kaynakları tarafından yapılan açıklamada birçok mahkumun yaklaşan bayram sebebiyle bırakıldığı ifade edildi.

Gruba bağlı medya kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, Afganistan’ın güneyindeki Hilmend ilinde yaşanan çatışmalarda esir alınan Kabil güçlerine bağlı 13 asker/ serbest bırakıldı.

Ahundzade’nin emri

Taliban kaynakları tarafından yapılan açıklamada, 13 kişinin Taliban lideri Heybetullah Ahundzade’nin emriyle serbest bırakıldığı, bunun bir ‘Bayram affı’ olduğu ifade edildi.

Öte yandan Taliban’ın ana medya organı “Al-Emara” tarafından yayınlanan bir videoda, serbest bırakılan 13 kişiye ait görüntüler paylaşıldı.

Yaklaşık on dakikalık video kaydında serbest bırakılan güçlerine, yaptıkları işin doğru olmadığı ve bir daha Kabil hükümetine bağlı güvenlik güçlerine katılmamaları gerektiği yönünde telkinde bulunuluyor.

tr-001.jpg

70 ve yeni bir elbise

Yayınlanan videoda, serbest bırakılan 13 kişinin her birine 5 bin Afgani (70 dolar) ve bir yeni elbise verildiği ifade ediliyor.

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade’nin emriyle, Hilmend ilindeki çatışmalarda esir alınan Kabil hükümeti güçlerine bağlı 13 asker/polis 1 yeni elbise ve 5 bin Afgani (70$) verilerek serbest bırakıldı. (Bayram affı) #Afganistan pic.twitter.com/2YUKDQxqhC

— Halid Abdurrahman (@hldabdurrahman) 12 Haziran 2018

Taliban kaynakları tarafından yayınlanan listede, serbest bırakılan 13 asker/polisten 4’ünün Hilmend, 4’ünün Nangarhar, 2’sinin Gur, diğer 3’ünün de Feryab, Herat ve Kandahar iline kayıtlı olduğu ifade ediliyor.

Serbest bırakılan 13 asker/polisten 4’ü Hilmend, 4’ü Nangarhar, 2’si Gur, diğer 3’ü de Kandahar, Herat ve Feryab vilayetlerinden. pic.twitter.com/t2yqqxeDWm

— Halid Abdurrahman (@hldabdurrahman) 12 Haziran 2018

Afganistan’ın büyük bir bölümünü kontrol altında tutan Taliban , geçmiş dönemde de bu tarz aflar gerçekleştirmiş ve birçok Asker/polisi serbest bırakmıştı.

Taliban, ABD destekli Kabil hükümeti lideri Eşref Gani’nin tek taraflı olarak ilan ettiği kararına cevap vermiş, “Halkın bayramı güvenlik ve barış içinde geçirmesi için” bayram boyunca (3 gün) ateşkes halinde olacaklarını ifade etmişti.

Taliban tarafından ateşkese dair yapılan açıklamada, esirlerinin de bir iyi niyet göstergesi olarak, tekrar savaşa katılmamaları şartıyla serbest bırakılabileceği de ifade edilmişti.

Hilmend ilindeki savaş esirlerinin serbest bırakılmasıyla başlayan ‘Bayram affı’nın ülkenin farklı bölgelerinde de uygulanması bekleniyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın