Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı: 4 özelleştirme projesi Mart’ta tamamlanacak

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018 | 16 Safer 1440 Perşembe 21:20

ve Planlama Bakanı Muhammed bin Mezid et-Tuveyciri, Riyad’da düzenlenen Geleceğe Girişimi (FII) forumunda yaptığı konuşmada, şuandan itibaren 2019’un ilk çeyreğine kadar 4 özelleştirme projesinin tamamlanacağını söyledi. Tuveyciri, bu 4 özelleştirme projesinin , tahıl üretimi ve depolanması, tuzlu su arıtma ve sektörleri olduğunu belirtti.

Yatırımcıların iletişime geçeceği seçkin ve bir merkez kurduklarına işaret eden Bakan Tuveyrici, bu merkezin tüm kurumları için bir merkezi görevi üstleneceğini ifade etti. Uygulamanın 2030 Vizyonu ile uyumlu olduğunu belirten Tuveyrici, “Örneğin projelerinde daha geniş bir vizyona odaklanıyoruz. Bunun su ve elektriği nasıl etkileyeceğine bakmamız gerekiyor. Böylece yatırımcılar geleceği ön görebilir ve sunduğumuz fırsatları değerlendirebilirler” ifadelerini kullandı.

Özelleştirmenin, altyapıyı da içeren bir dizi çalışmayı kapsadığını vurgulayan Bakan, gerekli düzenlemelerin yapılması ve şeffaflığın artırılması ihtiyacına işaret etti. Suudi Arabistan’ın danışmanlık hizmeti veren uluslararası kurumlarla işbirliği yaptığının altını çizen Tuveyrici, Suudi Arabistan’da yakında yapılması planlanan özelleştirme projelerine katılmak isteyen Avrupalı yatırımcıların bulunduğunu ve Suudi Arabistan’ın dev şirketi Aramco’nun halka arz sürecine tamamen hazır olduğunu belirtti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın