Suriye’de ABD destekli YPG/PKK güçleri ‘kırıma uğradı’: En az 68 ölü

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 12:05

DAEŞ, sınırına yakın Hecin bölgesinde ABD destekli güçlerine bağlı en az 68 kişiyi öldürdü.

Londra merkezli (SNHR), “Cuma akşamından Cumartesi sabahına kadar” devam eden DAEŞ saldırıları sonucunda ölen /'lı sayısını daha önce 41 olarak açıklamış ancak ilerleyen saatlerde 68 olarak değiştirmişti.

SNHR yetkilisi Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada, "ABD tarafından havadan desteklenen PKK boyunca öldürüldü. Bilanço, ön cephede yeni cesetlerin bulunması sonrasında artırıldı. İlaveten 100 civarında da yaralı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

ABD: Şaşkınız

ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsü ise “Şu anda bilanço hakkında bir teyit almak mümkün değil zira iki taraf da bu zorlu çatışma devam ettikçe zayiat vermektedir” dedi.

Sözcü Sean Ryan, “Bir kum fırtınasının DAEŞ’e karşı saldırı için fırsat doğurduğunu, bu saldırı karşısında şaşırdıklarını ancak havanın artık açtığını ve sahadaki ortaklarına hava ve kara desteği vermeye devam edeceklerini” bildirdi.

üzerinden yaptığı açıklamada DAEŞ, Suse köyüne Cuma günü geç saatlerde saldırdığını ve Fırat nehri üzerindeki El Baguz köyünde de bir bombalı araç saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD destekli PKK güçleri geçtiğimiz ay, Hecin bölgesindeki DAEŞ unsurlarının temizlenmesi amacıyla bir başlatmıştı. Ancak DAEŞ şu ana kadar şiddetli bir direniş ortaya koydu.

ABD öncülüğündeki koalisyon bölgede halen 2000 civarında DAEŞ unsuru olduğunu tahmin ediyor.

"41 sivil yaşamını yitirdi"

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin verilerine göre, ABD’nin hava saldırıları sonucunda 18 ve 19 Ekim tarihlerinde aralarında 10 çocuğun da bulunduğu toplam 41 sivil hayatını kaybetti.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın