Suriye rejimi, anayasa komitesi listesinin geri çekilmesini istedi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ekim 2018 | 17 Safer 1440 Cuma 22:42

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye rejiminin, anayasa komitesinin oluşturulması için teklif edilen üçüncü listenin geri çekilmesini talep ettiğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye rejiminin, anayasa komitesinin oluşturulması için teklif edilen üçüncü listenin geri çekilmesini istediğini bildirdi.

Anayasa komitesinin görüşülmesi için rejimin daveti üzerine Şam’ı eden de Mistura, ziyaretinin ardından BM Konseyini video konferans yoluyla bilgilendirdi.

Rejimin Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in, kendisinden anayasa komitesinin oluşturulması için teklif edilen sivil toplumun oluşturacağı üçüncü listeyi geri çekmesini istediğini aktaran de Mistura, bu listeyi ancak BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı ve ’de alınan kararla uyumlu güvenilir, dengeli ve kapsamlı yeni bir anlaşmayla geri çekebileceğini ilettiğini ifade etti.

-De Mistura, Suriye konulu dörtlü zirveye katılacak

De Mistura, ayrıca yarın İstanbul’da düzenlecek Suriye konulu dörtlü zirveye katılacağını ve Fransız, Alman, Rus ve Türk bilgilendireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Emmanuel ve Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla yarın İstanbul’da, Suriye konulu dörtlü zirve düzenlenecek.

, Fransa ve İngiltere’nin temsilcileri, anayasa komitesinin oluşturulmasının daha fazla geciktirilmesinin ”kabul edilemez” olduğunu ve bir an önce oluşturulması gerektiğini dile getirirken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise komitenin oluşturulması için ”yapay tarihlerin” dayatılmaması gerektiğini söyledi.

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın