Siyasi alternatif isteyen Ruslar protestolara devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2019 | Pazartesi 20:17

Rusya’da eylül ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde muhaliflerin engellenmesini protesto eden Ruslar gösterilere devam ediyor

’da on binlerce , eylül başında önemli muhalif adayların belediye meclisi seçimlerine katılmasının engellenmesi nedeniyle bir kez daha sokaklara çıktı. Cumartesi günkü gösteriye bu kez izin verilmişti. Son iki hafta sonundaki gösterilerde polis yüzlerce insanı gözaltına almıştı. Köşe yazarları gösterilerin ardı arkasının neden hala kesilmediğini açıklamaya çalışıyor.

Fetih Medya

Göstericiler siyasi alternatif istiyor

Alman günlük gazetesi Der Tagesspiegel, göstericilerin artık sadece muhalefetin belediye meclisine sokulmamasını protesto etmediğini söylüyor:

“Vladimir ’in 20 yıldır ülkeyi yönetim tarzından ve yurttaşların siyasi kararlara katılımını engellemesinden rahatsızlar. Ama toplum yaşıyor. Hatta protesto potansiyeli artıyor ve onunla birlikte , daha az , daha çok söz hakkı, daha az yoksulluk, daha yüksek standartları umudu da artıyor. Putin’in bunları yapacağını beklemiyorlar. Göstericiler bu ataleti aşmak ve kibirli gücüne bir alternatif istiyor.”

Fetih Medya

Protestolar yerel seçim amaçlı olmaktan çıktı

ekonomi gazetesi Vedomosti‘ye göre de protestolar artık yalnızca yerel seçimleri konu edinmekten çıktı:

“Muhalif adayların kent meclisi seçimine sokulmamasının yarattığı huzursuzlukla başlayan olaylar, izinsiz protestoların şiddetle dağıtılmasının ve ‘kitlesel huzursuzluğa neden olma’ suçlamasıyla açılan tuhaf soruşturmaların ardından, üç hafta içinde çok daha yaygın bir memnuniyetsizliğe evrildi; devlet şiddetine karşı, her türden insanın onuru için. … Protesto konularının sındırlandırılmasının yumuşaması protestoları dağıtmadığı gibi, protestoların izlenme potansiyelini arttırdı. İnsanlar sadece bir aday için değil, onun dayak yiyen seçmenleri için de sokağa çıkmaya hazır olduklarını gösterdiler. Üstelik sadece seçim hakkının kısıtlanması yüzünden değil, barışçıl toplantı hakkı ve diğer başka yurttaş hakları için de.”

Fetih Medya

İsviçre Zürih’te yayınlanan bir İsviçre Alman gazetesi Tages-Anzeiger, “Kremlin’in neden olduğu bilgi kirliliği şimdiye kadar göstericilere herhangi bir zarar veremedi, diyor.

“Devlet tarafından kontrol edilen medyanın göstericileri karalamaya çalışması yeterince kötüyken, bunun da ötesine geçip realiteyi Putin’in isteği doğrultusunda sistematik olarak manipüle edip yanlış bilgi yaymaları daha da fena. Bunun etkisi, yavaş yavaş nüfuz eden bir zehrinkine benzetilebilir. Bu sayede atalete, kötümserliğe ya da gözü kara bir vatanseverliğe sığınmış kitlelere yön veren, sivil toplumun eğitimli aktörleri değil, oluyor. Bu nedenle sivil toplumun tüm bu bilgi savaşına rağmen gözünün korkutulmasına izin vermemesi şaşırtıcı ve sevindirici.”

Kaynak: Ajanslar

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.