Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Sinsi bir oyun mu dönüyor: TSK kurşunu ile siviller hedefte [Videolu]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2019 | 9 Şevval 1440 Çarşamba 13:16

Türk sınır kulelerinden açılan sonucu çadır kentte yaşayan bir kadın hayatını kaybetti.

Olay ’nin Suriye’ye komşu olan Hatay ilinin İdlib sınırında gerçekleşti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre sınır karakoluna ait kulelerden açılan ateş sonucu bir kadın hayatını kaybetti.

İdlib tarafında bulunan Sevaidu’l-İha çadır kentinde günlük işlerini gören bir kadın, Kefer Lusin-Sarmada yolunda çocukları ile birlikte yürüyordu. Görgü tanıklarının bildirdiğine göre açılan ateş sonucu vurulan kadın olay yerinde yığılırken yanında bulunan çocuklarından biri de kolundan yaralandı.

Olayın bölgede duyulması gerginliğe sebep oldu. Kadının 26 yaşındaki eşi yasa boğuldu. Üç çocuğu öksüz kalan genç adam komşuları tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Türkiye bölgesinde bu tür olaylara son dönemde sıkça rastlanılmaya başlandı. Bundan 2 ay önce 16 yaşındaki bir çocuğu belinden vurulmuştu. Yine Nisan ayı başlarında 1 çocuğu açılan ateş sebebiyle hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yılda ise aynı yer yakınında 1 çocuk açılan ateş sonucu vurularak öldürülmüştü.

Suriye sınırında neler oluyor? [Videolu]

Suriye sınırında sınırı geçmeye çalışanlara yönelik öldürme, yağma ve iddiaları sıcaklığını koruyorken son zamanlarda çadır kentlerde yaşayan sivilleri direk hedef alan olayların artması dikkat çekti.

Olayla ilgili olarak Muhabirimize konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili şu açıklamalarda bulundu:
“Bu olayların son dönemlerde artması oldukça üzücü. Olayların belli bir kasıta hizmet ettiği kanaatindeyiz. İki komşu halkın birbirine düşürülüp husumeti arttırmaya yönelik Suriye içindeki kurtarılmış bölgelerde ve Türkiye içinde bazı çalışmaların yürütüldüğünü gözlemliyoruz.
Bu çalışmaların her iki tarafta eş zamanlı yürütülmesi bazı amaçlara hizmet ettiği ve belirli mihrakların desteği ile gerçekleştirildiği fikrimizi doğruluyor. Türkiye tarafında bombalar patlatan Esed ajanları daha önce yakalanmıştı. Aynı şekilde bölgede bulunan Türk askerlerini de direk hedef alan saldırılar gerçekleşiyor. Biz bunların faillerini hamdolsun kısa zamanda ele geçirip adalet önüne çıkarıyoruz. Türkiye’den de aynı titizliği bekliyoruz. Bu olayların faillerinin biran önce belirlenip hizmet ettikleri amacın önünün kesilmesini ivedilikle talep ediyoruz.”

Astana’da varılan uzlaşıda garantör ülkelerden 500’er askerin İdlib’deki çatışmasızlık bölgelerinde görev yapması planlanmıştı. Türkiye’nin bu amaçla bölgeye gönderdiği askeri güç İdlib’in bazı noktalarına kuleler kurdu. Bu kuleler Amerikan ve bombardımanını asgari seviyeye çekebilse de engellemeye yeterli olmuyor. Bölgede yaşayan 3 milyon 700 bin sivil rejim ve müttefiklerinin saldırıları tehditlerine hedef oluyor.

Aynı zamanda Türk askerlerini hedef alan münferit saldırılar bölgede istikrarsızlık isteyen güçler tarafından organize ediliyor. Halkı muhacirlere karşı da kışkırtan bu güçler İdlib’e kule kurulmasına izin veren Türk askerinin bölgede konuşlanmasının önünü açan, İdlib Kurtuluş (İnkaz) Hükümetini’nin  zor duruma sokmaya yönelik çabalar olarak yorumlanıyor. Kurtuluş bölgenin büyük kısmını elinde bulunduran Heyet-i Tahrir-u Şam (HTŞ) tarafından da desteleniyor.

Kaynak: Fetih

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.