Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Papa, tüketim arzusunu ‘virüs’ olarak niteledi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Aralık 2019 | 5 Rebiülahir 1441 Pazartesi 09:15

Katolik Kilisesi’nin Papa Franciscus,  verdiği vaazda, insanları Noel öncesi aşırı tüketim arzusuna karşı koymaya çağırdı. Tüketim arzusunu ‘inanca saldıran ve ihtiyacı olan kimselere zarar veren bir virüs’ olarak tanımladı.
Reuters’ın aktardığı bilgilere göre Papa Franciscus vaazında dünyanın çoğu bölgesinde ‘tüketim arzusunun olmasını’ eleştirerek “Eşyalar, onlar için yaşadığınızda asla yeterli olmazlar. Bununla birlikte açgözlülük hissi de artar ve bu yarışta diğerleri sizin için bir engel haline gelir” dedi.

“Tüketim arzusu, inancı yok eden bir virüstür. Çünkü o, kapınızı çalan kardeşinizi size unutturuyor” diyeen Papa, gözleri kör eden ve bu ay her yerde parlayacak olan tüketim arzusu parıltılarına karşı herkesi direnmeye çağırdı.
Papa Franciscus’un konuşması başta ABD olmak üzere zengin ülkelerde alışveriş için yılın en büyük günü sayılan Kara Cuma ve Siber Pazartesi arasındaki bir zamanda geldi.
ABD’de cuma günü ielektronik satışlar geçen seneye göre yaklaşık yüzde 20 bir artışla 7,4 milyar dolara ulaştı.
’da onlarca aktivist Kara Cuma’dan esinlenilen gösteride, Paris’in güneyinde Amazon şirketine ait ticaret deposunun kapısını kapattı. İngiliz Daily Mail gazetesine göre Fransa söz konusu günde ‘kaynakların israfına’ ve ‘aşırı tüketim’ olduğu belirtilen satışları yasaklamaya çalışıyor.

Yaklaşık 100 aktivist, Paris’in 40 km güneyinde, Brétigny-sur-Orge’daki Amazon şirketine ait deponun girişini saman balyaları ile kapatarak insan zinciri oluşturdu. Bazı aktivistler ellerinde “Amazon: İklim ve için genişlemeye son verin. Fazla üretimi durdurun” yazılı pankartlar taşıdı.
Protestolar, Fransa Ulusal Meclisi’nin bir kısmından da buldu. Fransa Yasama Komitesi, Kara Cuma’nın yasaklanmasını öneren bir düzenlemeye gitmeyi kabul etti. Söz konusu günün ‘kaynakların israfına’ ve ‘aşırı tüketime’ sebep olduğu belirtildi. Komite, Kara Cuma’yı ‘düşmanca ticaret uygulamaları’ kategorisine koyacak ve suçlulara iki yıl hapis cezası ile 300 bin euroya ulaşan para cezası verilecek.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.