Pakistan’dan aşiret bölgelerini ülkeye entegre etme kararı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Mayıs 2018 | 13 Ramazan 1439 Pazartesi 10:07

, ülkenin kuzeybatısında yer alan ve federal olarak yönetilen bölgelerini Hayber-Pahtunhva eyaleti ile birleştirme kararı aldı.

Pakistan, geçtiğimiz Perşembe günü, sınırında yer alan aşiret bölgelerini, ülkenin ana akım siyasi ve sosyal ortamına katmak amacıyla bir karara vardı. Ülkenin kuzeybatı ucunda yer alan aşiret bölgelerini, Hayber-Pahtunhva Eyaleti’ne bağlamayı öngören karar ülkede gündeme oturdu.

Karar ezici çoğunlukla alındı

Karar, ülkenin milli meclisinde oldukça büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Aktarılan bilgiye göre 229 onaya ve 10 çekimser oya karşın yalnızca bir karara red oyu verdi. Her ne kadar söz konusu karar senato ve cumhurbaşkanı onayına tabi olsa da, buna bir formalite olarak bakılıyor ve gerekli onayın kısa sürede verileceği düşünülüyor.

Bu karar, aşiret bölgelerinde yasalarda da değişikliğe açacak. Pakistan’ın mahkemelerinin yetkisi bu bölgede de artık geçerli olacak. Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi oylamadan sonra vekillere “Bugün bu meclis, Pakistan’a çok olumlu etkileri olacak tarihi bir kanunu onayladı. Destekleri nedeniyle muhalefete teşekkür ediyorum.”

Bölge “Pakistanlaştırılacak”

Uzun bir süredir Pakistan’dan ayrı bir görünüm arz eden bölge, zaman zaman Pakistan için ‘ciddi bir baş ağrısı’ olarak niteleniyordu. Ülkede azınlığın yoğun olarak yaşadığı bölge genel olarak bağımsız bir hüviyete sahipti.

Aşiret bölgeleri kimi zaman Pakistan’ın ile de anılıyor. Bölgede daha çok Pakistan Talibanı ile süren savaşta sivillere yönelik bombardımanlar, alıkoymalar gibi ihlaller sıklıkla yaşanıyordu.

Bacur, Hayber, Kurram, Muhmend, Kuzey Veziristan, Güney Veziristan ve Orakzay adlı 7 bölgeden oluşan aşiret alanları, 5 milyona yakın Peştun nüfusa sahip. Bölgenin bağlanacağı Hayber-Pahtunhva’da da çoğunluğu Peştunlar oluşturuyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın