NATO, Afganistan’da barış konusunda iyimser

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Kasım 2018 | 29 Safer 1440 Çarşamba 12:58

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, salı günü yaptığı açıklamada hareketinin Afgan güçlerine karşı saldırılarını artırmasına rağmen Afganistan’da barış ihtimalinin her zamankinden daha fazla olduğunu söyledi. Stoltenberg’in açıklamaları ülkenin batı ucundaki Ferah eyaletinde bir polis karakoluna düzenlenen saldırısından saatler sonra geldi. Yerel yetkililer, gerçekleşen saldırıda en az 20 askerin öldüğünü, 20 kişinin ise kayıp olduğunu bildirdi.

Stoltenberg, önceden duyurulmayan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada artan şiddete rağmen nispeten iyimser bir söylemde bulundu.

Stoltenberg, Afganistan Başkanı ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında şunları söyledi:

“Barış ihtimali, birkaç yıl önce olduğundan daha fazla. Ancak durum halen ciddiyetini koruyor. Taliban’ın savaşı sürdürmenin faydasız olduğunu anlaması gerekiyor. Afganistan liderliğinde kapsamlı bir barış süreci olmasını istiyoruz.”

Eşref Gani de ABD liderliğindeki NATO güçlerinin 2014 yılı sonunda çekilmesinden bu yana çatışmanın yükünü üstlenmiş olan Afgan güçlerine verdiği destek ve yerel güçlere yönelik eğitim için Kararlı Destek Misyonu’nun bölgede kalmasından dolayı ’a teşekkür etti.

Çoğunluğunu Amerikalıların teşkil ettiği Kararlı Destek Misyonu, 16 bin askerden oluşuyor.

NATO tarafından açıklanan verilere göre Afgan hükümeti son üç ay içinde 407 bölgeden 226’sının, yani ülkenin yüzde 55,5’ini kontrolünü sağladı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın