Musul’daki Tarihi Nuri Camii’ni kim yıktı?

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Haziran 2017 | 27 Ramazan 1438 Perşembe 08:27

845 yıllık tarihi Nuri Camisi ’ın Musul kentindeki en büyük camilerden biri. Ayrıca tarihi bir dokusu ve özelliği de var. Eski MUsul’da yer alan bu büyük DAEŞ için ayrı da bir öneme sahip. Halife ilan ettikleri Ebubekir Bağdadi’nin meşhur konuşmasının bu camide yapıldığı iddia ediyor. (Fakat bu da doğru değil.) DAEŞ 2014 Haziran’ından bu u yana elinde tuttuğu bu camiyi neden yıkar?

PKK’nın yayın organı RUDAW ’nin DAEŞ tarafından yıktılığını idda eden bir haber yayınladı. Medya’nın kötü gücü ki bu yalan hızla yayıldı.

 

Bu görüntüyü Irak ordusu servis etti. Görüntülerde patlamanın dıştan olmadığı içten olduğu belliydi. İyi ama tam anında bu görüntüleri kim nasıl kaydetmişti? Görüntü helikopter veya uçaktan çekilmişti. İşte burada failler baltayı taşa vurmuş görünüyor…

DAEŞ bir yaptı. “Cami’yi biz yıkmadık” dediler. Daha sonra resmi Amaq’dan geldi.

Amaq ajansının bildirisi Amerikan uçaklarının hem Büyük ’ni, hem de tarihi minaresi olan Hedba’ Minaresi’ni yıktığını söylüyordu.

DAEŞ saldrıyı kontrolleri altında olmayan bir bölgede gerçekleşmesinden mütevellit bunun uçaksavar tarafından yapıldığını sanması doğaldır. Görüntülerde ise patlamanın içeriden yerleştirilen patlayıcılar ile yapıldığı kesin gibi görülüyor. O anı yakalayan uçak ya da helikopter kamerası ise Irak ordusuna ait. Kimse’den çekinmeyen DAEŞ, nefret uyandırmaktan sakınmayan bu kanlı örgüt bu saldırıyı üstlenmekten sakınacak bir yapıya sahip değil. Çünkü DAEŞ Ninova Duvarından Hadra antik kentine bir çok tarihi dokuya zarar verdi ve bir çok da Şii cami ve türbesini harabeye çevirdi. Bunların her birini göğsünü gere gere kabul etti. DAEŞ ‘in bu anlamda çekineceği kimse yok… Fakat birileri son zaman Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin artan ve yağmalamalarına şahid olduktan sonra Musul’dan kaçışın da çözüm olmadığını düşünerek toprağını savunma refleksiyle DAEŞ’in safında savaş vermesi Irak ordusunu zor durumda bıraktı.

Irak Ordusu Musul’u kadınlara tecavüz ederek özgürleştiriyor [Video]

Çünkü katledilen çoluk çocuk savaşanın Musul halkının ta kendisi olduğu sadece DAEŞ propagandalarında değil, yabancı gazetecilerin objektiflerine de bir hakikat olarak yansımaya başladı.

Bu kuvvetli ihtimal DAEŞ’in arkasındaki Sünni desteği kırmaya yönelik bir adım gibi görülüyor. Her halükarda bu işten kazançlı çıkacak taraf Şii Irak ordusundan başkası değil. Dünya basit bir terörist grup olarak tanımlasa da Eylül ayından bu yana bitmek bilmeyen gösterdi ki Irak’taki DAEŞ olgusunun altında dini nedenden çok  sosyolojik bir etken yatıyor. Yıllardır sömürülen hiçe sayılan, kanı etmeyen, ’ya peşkeş çekilen Sünni azınlık DAEŞ safında toprak ve namusunu kurtarmaya çalışıyor…

Bu arada Camii’nin bulunduğu Büyük Camii Mahallesi’nin Şii Irak ordusunun elinde olduğunu hatırlatalım…

Yazan : Erman Çalış

Fetih Medya – Özel Haber

  

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın