Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

“Mursi’nin Ölümünden Sonra Asıl Konuşulması Gerekenler”

Yazar: Yaşar Aydın - Yazının Tarihi: 21 Haziran 2019 | 18 Şevval 1440 Cuma 02:22

Muayyen şahısların edilip edilmemesini tevhidin olmazı gibi ya da aşırılığın bir belirtisi gibi göstermek ’nin zulmen öldürülmesinden sonra yeniden gündeme geldi.Tarihte Haccac gibi bir zalimin tekfirinde bile tekfir edip etmeyenler birbirlerine girmediler.

Demokrasiye laikliğe ve düşmanlarına karşı duruşları ile bilinen ve ’nin yolunuda hatalarınıda en ağır bir şekilde eleştiren birçok cemaatin ve ferdin Mursiye rahmet okumasının menhecten sapma olarak değerlendirmek yanlıştır.

Tevhidi camianın önemli bir kısmını oluşturan bu cemaatlerin Mursi’nin kendi zatı için rahmet okumaları onun yolunu tasdik etmeleri ya da onun hatalarını benimsemiş oldukları anlamına gelmez. Şahısların hükmü hakkında birileri isabet de edebilir hata da edebilir.

Aynı şekilde Mursi’ye yolunun sapkınlığından ve menhecinin batıllığından dolayı rahmet okumayanlara aşırı ya da tekfirci denilmez. Herkes şahıslar hakkında kendi malumatı ve marifeti ölçüsünde değerlendirme yapmaktadır.

Esas itibari ile Mursi’ye rahmet okuyanlara ve okumayanlara baktığımızda her iki tarafında demokrasinin çıkmaz bir sokak olması noktasında ittifak ettiğini görmekteyiz. O halde buna yoğunlaşılıp İslam ümmetini bu çıkmaz sokağa girmekten sakındırmalıyız.

Bu ümmetin başına ne gelmiş ise asıl düşmana odaklanmayı bırakıp birbirlerine düşmesi sebebiyle gelmiştir. Bu ayrılık bu tefrika bizi bitirmektedir. Şahısların tekfiri gibi içtihadi meseleleri dinin aslına sokarak asıl meselelere yoğunlaşmamak gafletin ta kendisidir.

Allahım sen islam ümmetine bir çıkış nasip et. Onları asrın putu olan demokrasiden uzak tut. Bizi sahih ve selim olan menhec ile şereflendir, Ve izzeti bu süreçte demokratikleşenlerde değil inancında ve rasulunun menhecinde arayanlardan kıl.

Allahumme amin

Yaşar

 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Hamza Taşcı
    21 Haziran 2019 16:55

    Allah sizi hayırla mükafatlandırsın hocam çok yerinde bir tespit.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.