Muhalifler arası iç çatışma sürüyor: HTŞ birçok bölgeyi ele geçirdi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Nisan 2018 | 29 Recep 1439 Pazar 16:38

’nin kuzeyinde muhalifler arasındaki çatışmalarda Tahriru’ş Şam ilerliyor.

Suriye‘nin kuzeyinde yer alan çatışmalar İdlib‘in güney bölgeleri ağırlıklı olmak üzere devam ediyor.

işe yaramadı

Ahraru’ş Şam ve Nureddin Zenki Hareketi’nin birleşimiyle kurulan Tahrir Suriye (TSC) ve Sukuru’ş Şam ile Tahriru’ş Şam (HTŞ) arasındaki çatışmalar uzun süredir devam ediyordu. Çatışmaların önüne geçmek için farklı ve kişilerin öncülüğünde birçok defa ateşkes imzalanmıştı.

Her iki taraftan da kayıplar var

Bölgede iki arasında son olarak Feylaku’ş Şam öncülüğünde bir ateşkese varılmıştı. Ancak birkaç gündür yaşanan çatışmalar bu ateşkesin de başarısızlıkla sonuçlandığını ortaya koydu. Bölgede yaşanan çatışmalarda her iki taraftan da çok sayıda muhalifin yaşamını yitirdiği ve birçok tankın ve ağır silahın tahrip olduğu belirtiliyor. Öte yandan TSC, ateşkesin bozulmasından HTŞ’yi sorumlu tuttu. HTŞ ise sosyal medyada yayınladığı TSC’yi suçlayarak TSC’nin anlaşmalara riayet etmediğini ve kendi bölgelerini oluşturmak istediğini söyledi.

Ağırlıklı olarak İdlib güneyi

Sosyal medyada iki grup arasında ağır çatışmaların yaşandığı belirtiliyor. Yerel kaynaklara göre bugün gerçekleşen çatışmalar ağırlıklı olarak İdlib güneyindeki Sukuru’ş Şam ile HTŞ arasında yaşandı. HTŞ bölgede Morek ve Şeyhun gibi birçok önemli yerleşimi ele geçirdiğini, kendisine bağlı İba Haber Ajansı’ndan duyurdu.

Bölgeden yerel ve muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ajansları da Tahriru’ş Şam’ın birçok bölgeyi ele geçirdiğini doğruladı. Bu bölgelerin çatışmanın başlarında HTŞ tarafından terk edildiği ifade ediliyor.

idlib.jpg

15 yerleşim ele geçirildi

HTŞ tarafından ele geçirildiği ifade edilen bölgeler şu şekilde (Haritada maviyle taralı alan): Han Şeyhun, Morek, Şeyh Mustafa, Muka, Kafr Ayn, Maar Temater, Cebala, Maar Zita, Kafr Secna, Rakaya, Hiş, Şeyh Damis, Sehyan, Medaya, El Emiriye. HTŞ’nin Maaret Numan’ın de hemen dış bölgesinde olduğu ve çatışmaların sürdüğü ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın