Lübnan’da yeni hükümet krizi aşmaya çalışıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2019 | Cumartesi 20:54

Hasan Nasrallah ve Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı Cibran Basil hükümetini oluşturan taraflar, hükümetin eylemlerini harekete geçirmek için aralarında bulunan kriz ilişkilerini ortadan kaldırmaya yöneldi. Bu sakinleşme toplantıları Başbakan Saad Hariri, İlerici Sosyalist ’nin bakanları Ekrem Şihayyeb ve Vail Ebu Faur arasında başladı. Öte yandan , farklılıkları azaltmak, yolsuzlukla ve elektrik gibi önemli dosyaların konusunda başarı sağlamak adına dayanışması oluşturmak için müttefikleri arasında görüş birliği sağlamaya çalışıyor.
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı Cibran Basil arasında hükümetle ilgili bir konuda istişare etmek, ’ndaki kapsamlı başlıklar üzerinde anlaşmak ve tutum birliği sağlamak üzere çok yakın zamanda bir gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Hizbullah, ilişkileri karışık olan müttefikleri arasında kesişme noktası olarak kabul ediliyor. Başkanı Nebih Berri’nin önderliğini yaptığı Emel Hareketi ve Süleyman Franciye’nin liderliğini yaptığı Marada Hareketi Partisi bir tarafta, Lübnan Bakanı Cibran Basil yönetimindeki Özgür Yurtsever Hareketi bir tarafta bulunuyor.
kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre Hizbullah, bakanlık dayanışması gereken hükümet dosyaları konusunda başarı elde etmek amacıyla sakinleşmek için inisiyatif alıyor. Kaynaklar hükümetin önünde 24 saat elektrik sağlama ve yolsuzlukla mücadele etme gibi büyük dosyalar bulunduğunu söyledi. Söz konusu sorunların çözüme kavuşturulması için görüş birliğine ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Bu nedenle, Hizbullah’ın müttefikleri arasında görüş birliği sağlama ve iç anlaşmazlıkları sonlandırmaya büyük önem verdiği belirtildi.
Emel Hareketi, hükümetin üretken olması ve çatışmalardan uzak kalması için Hizbullah ve diğer Lübnan partileri ile bir araya geliyor. Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu Milletvekili Ali Hureys, “Durumun, gerilim, sorun ve krizleri kaldırabilecek durumda olmaması nedeniyle kasılmaları azaltmak için bu aşamayı ilk olarak çalışma aşaması olarak adlandırdık” dedi. Hureys, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Hükümetin önceliği çalışmak. Bu nedenle üretken olması gerekiyor. Başından beri söylediğimiz de bu. Hükümetin öncelikle elektrik dosyasını ele alması gerekiyor. Bizler sakinliğe çağırıyoruz. Herkesi aynı yöne dönmeye teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu. Hureys, Özgür Yurtsever Hareketi ile ilişkilerinin devamlı ve iletişim halinde olduğunu söyledi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.