Libya’nın orta kesiminde geniş çaplı DAEŞ saldırısı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ekim 2018 | 21 Safer 1440 Salı 12:35

Libya'nın orta kesiminde güvenlik güçlerinin merkezine yönelik düzenlenen saldırının sorumluluğunu DAEŞ üstlendi.

28 Ekim gecesi Libya'nın orta kesiminde yer alan Cufra iline bağlı El Fukaha kasabasında yerel yönetim ve güvenlik güçlerinin merkezlerine yönelik geniş çaplı bir saldırı düzenlendi.

Libyalı yerel tarafından DAEŞ saldırısının başladığı anlarda yapılan ilk açıklamalara göre, örgütün güçleri ve idari yönetimlerin konuşlu bulunduğu bölgeye düzenlediği saldırıda en az 4 kişi öldü 10'dan fazla kişi de kaçırıldı.

El Fukaha konumu:

Yerel kaynakların aktardığı diğer ifadelere göre saldırıda ölenler arasında belediye başkanının oğlu da bulunuyor.

Bölge kaynakları DAEŞ tarafından üstlenilen saldırının oldukça geniş ölçekli olduğunu ifade ediyor. Nitekim örgüte bağlı ana propaganda kanalı Amak Ajansı tarafından yayınlanan detay açıklamasında El Fukaha kasabasının birkaç saat DAEŞ savaşçılarının kontrolünde kaldığı öne sürüldü.

Halife Hafter'e bağlı güçlerin kontrolünde olan bölgede düzenlenen DAEŞ saldırısı aslında pek de sürpriz sayılmaz.

Örgütün, Libya'nın kuzeyindeki sahil kenti Sirte'den 2016 yılı Aralık ayında tamamen çıkarılmasından sonra yeniden bir yapılanma sürecinde olduğu biliniyordu. Özellikle Sirte'nin güneyindeki alanın DAEŞ savaşçıları tarafından aktif olarak kullanıldığı dönemde, örgüt Hafter'e bağlı güçlere yönelik ufak çaplı saldırılar da gerçekleştirdi.

Ancak geçtiğimiz gün gerçekleşen El Fukaha saldırısı, DAEŞ'in Sirte'den çıkarılmasından sonra gerçekleştirdiği en geniş çaplı saldırı olarak tanımlanabilir.

Örgüte bağlı Amak Ajansı tarafından yapılan detaylı açıklamalarda, El Fukaha saldırısında, Hafter'e bağlı unsurlardan çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı birçoğunun da canı olarak esir alındığı ifade edildi.

Yine aynı açıklamada, DAEŞ tarafından aranan birçok isme ait evlere baskınlar düzenlendiği, halkının dışarı çıkarılmasından sonra Hafter'e bağlı olduğu iddia edilen bu kişilerin evlerinin ateşe verildiği belirtildi.

Yerel yönetim ve güvenlik güçlerine ait binaların büyük ölçüde talan edilmesi ve Hafter yönetimine bağlı olduğu belirtilen , ve yerel güçlerinin evlerinin yakılmasının ardından DAEŞ'e bağlı çok sayıda unsur kasabayı terk etti.

Bölgedeki bazı yerel aktivistlerin haricinde yerel medya El Fukaha saldırısıyla ilgili detaylı paylaşmamayı tercih etti. Hafter yönetimine bağlı kaynaklar saldırıyla ilgili olarak sadece, olayın soruşturulduğu bilgisini kaydediyor.

Ancak DAEŞ'in uzun bir aradan sonra Libya'nın orta kesiminde bu şekilde bir saldırı düzenleyip birçok kişiyi kaçırması ülkede DAEŞ'e yönelik güvenlik endişelerini tekrar gündeme getirdi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın