Libya’da ateşkese rağmen Trablus ve Çad sınırında çatışmalar sürüyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ekim 2018 | 8 Safer 1440 Çarşamba 18:36

Kahire: Halid Mahmud/Şarku’l Avsat

Libya’daki Birleşmiş Milletler () Misyonu’nun (UNSMIL) himayesinde imzalanan ateşkesin bozulma aşamasına geldiğine dair göstergeler ortaya çıkıyor.

Başkent Trablus’taki zaman zaman milis arasında çıkan çalışmalar devam ediyor. Adı bilinmeyen silahlı bir grup tarafından bir milis öldürülürken, milis da şehrin içme suyu hattını kesti.

: Libya’da seçimler bir an önce yapılmalı

Bu gelişmelerin ardından Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, geçtiğimiz pazartesi günü “Libya’daki cumhurbaşkanlığı ve seçimlerinin siyasi ve güvenlik çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiği” açıklamasında bulundu.

Lüksemburg’da Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından bir basın toplantısında konuşan Mogherini, “Libya’ya dair bu toplantıdan çıkan mesaj, BM himayesi altında Libyalı tarafların ülkedeki duruma getirdiği çözümün desteklenmesi için daha fazla çalışma azmi ve birliktelik mesajıdır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı binası boşaltıldı

Öte yandan Trablus’taki Zaviyat al-Dahmani bölgesinde Trablus Devrimcileri Tugayı karargahı yakınlarında bulunan Libya Dışişleri Bakanlığı binası 16 Ekim’de ani bir kararla boşaltıldı. Görgü tanıkları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, bir milis grubun bölgeye geniş bir şekilde konuşlandığı ifade edildi.

Trablus’taki Mitiga Havalimanı yakınlarına 3 füzenin düşmüş olmasına rağmen şehirde faaliyet gösteren tek sivil havalimanında uçuşlar durdurulmadı.

Güvenlik kaynakları ve görgü tanıkları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre 16 Ekim sabahı erken saatlerde Trablus’un merkezinde bir otelin önünde Fayiz el-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Trablus Devrimciler Tugayı’nın liderlerinden olduğu bilinen Hankura lakaplı Hayri el-Kikli’ye suikast düzenlendi.

Ülkedeki güvenlik durumunu takip eden kaynaklara göre bu gelişmeler, Trablus’ta BM tarafından desteklenen ateşkesin çöküşü anlamına geliyor.

Gassan Selame İçişleri Bakanı ile görüştü

Öte yandan 2 günlük Kahire ziyaretlerinin ardından Trablus’a dönen BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame ve yardımcısı Stephanie Williams, yeni İçişleri Bakanı Fethi Paşa Agha ile ilk görüşmesinde BM misyonunun, Libya’daki güvenlik ve istikrarın yeniden tesis edilmesi hususunda istekli olduğunu belirtti. Selame ve Williams, farklı şekillerde daha fazla destek sağlamak için hazır olduklarını söylerken, bu kritik merhaleyi aşacaklarını vurguladı.

Aynı şekilde bir silahlı grup, Trablus’taki içme suyunu kesti. Trablus Belediyesi, sanayi nehri suyunun kentin güneyindeki Tarhuna bölgesindeki silahlı bir grup tarafından geçtiğimiz pazartesi akşamı itibariyle kesildiğini duyurdu.

Öte yandan ülkenin doğusunda bulunan Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) üyeleri, güneydeki durumun kötüye gitmesinden sorumlu kişilerin cezalandırılması çağrısında bulundu. TM sözcüsü Abdullah Belhik, Libya’nın Çad sınırındaki güney bölgelerindeki durumu istişare amacıyla düzenlenen toplantının ardından, TM Başkanlığı Heyetinin devamlılığı hususunda görüş birliğine varıldığını söyledi. Belhik, güney bölgelerdeki güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanması için de ilgili taraflara çağrıda bulundu.

Hafter ve Serrac arasında İsavi gerginliği

Ülkenin doğusunu kontrol eden Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, askeri savcılığa, 2011 yılında öldürülen Libya ordusunun eski komutanı General Abdulfettah Yunus suikastıyla ilgili soruşturmanın sürdürülmesi için acil tedbirler alınması talimatı verdi.

Hafter, geçtiğimiz pazartesi günü, askeri savcının, ulusal ve uluslararası tüm taraflarla, Libya tarafından yargılanabilmeleri için bu davadaki sanıkların iadesini talep etme çağrısında bulundu. Ulusal komutanı, “Son 7 yıldır bulunmayan gerçekleri ortaya koyarak faillerin cezalandırılması, Libya silahlı kuvvetleri askeri kuruluşlarının tüm üyelerinin iyiliğinedir” dedi.

Trablus’taki UMH Başkanı Fayiz el-Serrac’ın General Yunus suikastındaki en önemli sanıklardan biri olan Ali el-İsavi’yi hükümetteki ve Sanayi Bakanı yapması nedeniyle ortaya çıkan tartışmalara rağmen el-Serrac, 16 Ekim’de de el-İsavi ile bir araya geldi.

1969’dan beri Muammer Kaddafi’nin sağ kolu olarak bilinen General Abdülfettah Yunus Kaddafi tarafından 2011’de Bingazi’de çıkan isyanı bastırmakla görevlendirilmiş, ancak Yunus aksine Bingazi’de muhaliflere katılmıştı.

Dönemin Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, askeri operasyonlara ilişkin kurulan önüne çıkmak üzere cepheden çağırılan General Yunus’un, Bingazi’ye giderken Kaddafi güçlerince öldürüldüğünü açıklamıştı.

Yunus suikastinin Kaddafi karşıtları arasındaki “iç hesaplaşlaşma” olduğu iddiaları da dile getirilmişti. Hafter, Yunus’un Kaddaficiler tarafından değil İslamcı milisler tarafından öldürüldüğünü savunuyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın