Kudüs’te yıkım politikasının hedefi ‘toplu göç ettirme’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Temmuz 2019 | Perşembe 20:21

İsrail Filistin’in başkenti ’te bir ticari dükkanı yıktı. ’ün Sur Baher bölgesinde ise 16 konut yıkılma tehdidi altında. İsrail’in bu evleri yıkması bekleniyor.
İsrail buldozerleri dün Kudüs’ün güneyinde Silvan kasabasındaki 4 dükkanı yıkmak için çok sayıda emniyet gücü ile bölgeyi çevreledi. Bölgeye girmek isteyen protestocular ile İsrail işgal güçleri arasında çatışma çıktı.
İşgal güçleri Mahmud el-Abbasi’nin dükkanını boşalttıktan saatler sonra binayı yıktı. Abbasi, belediyeden önceki gün dükkanının ruhsatsız olduğuna dair ihtar almıştı. Yanlarında kiracı olan Yasin Tamha, Abbasi ve kardeşlerinin 3 ailenin tek geçim kaynağını kaybettiğini söyledi.
Abbasi ve Tamha, Kudüs’te benzeri olayları yaşayan binlerce Filistinliden ikisi. Şarku’l Avsat’ın haberine göre Kudüs’teki Filistinli esnaf, İsrail’e bağlı (Batı) Kudüs Belediyesi’nin, yıllarca süren ve on binlerce dolara mal olan ruhsatları karşılığında talep ettiği karmaşık prosedürleri yerine getirmekte zorlanıyor.
İşgal altındaki topraklarda insan hakları ihlalleriyle ilgilenen toplum kuruluşu B’Tselem, “İsrail Filistinlilere ait binaların gelişmesini engellemek için çok çaba harcıyor buna karşılık yerleşim birimleri için büyük harcamalar yapıyor” açıklamasında bulundu.
B’Tselem açıklamasında “İsrail’in Filistin mahallelerindeki sakinlerin ruhsat alması için gerekli olan ayrıntılı imar planı hazırlamıyor. Bu da okul, hastane, seyyar satıcılar, eğlence merkezlerini de kapsayan şekilde ruhsat alımında ciddi sıkıntılara neden oluyor. 1967’den beri artan Filistin nüfusu kurulmuş olan mahallelerde sıkışık bir şekilde yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu da Filistinlilere ruhsatsız ev yapmak dışında bir seçenek bırakmıyor” açıklamasında bulundu.
Vadi Komitesi Başkanı Hamada Hamadeh, işgal ordusunun Vadi el- semt sakinleri için konutlarını yıkmak için verilen son tarihin 18 Temmuz’da sona erdiğini ve kitlesel yıkımın beklendiği uyarısında bulundu. Hamadeh, “İşgal makamları, elektrik şirketinin Sur Bahir’deki tesisini yıkma niyetlerini belirtmeden kurumdan ayrılmalarını istedi. İsrail’in 12 binada yaklaşık 100 daireyi yıkması beklenirken Arap mahallesinde bir öfke ve endişe hal hüküm sürüyor.
Batı Şeria’da “A” bölgesinde olanlar Filistin hükümetinden ruhsat alabildiler ancak İsrail bu bölgenin sınıflandırılmasının güvenlikle ilgili olduğunu söylüyor.
Dün Filistin Hükümeti yaptığı açıklamada İsrail’in uluslararası hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinden dolayı hesaba çekilmesini istedi. Hükümet Amerika’nın İsrail’e verdiği desteğin Filistinlilere yönelik ırkçı ayrımcılık yaparken Kudüs’ü Yahudileştirme çabalarını arttırdığını belirtti.
Kudüs valisi Adnan Gays, İsrail’in ev yıkma gerekçelerini “temelsiz ve yanlış” olarak nitelendirdi ve “duvar yasadışı, vatandaşları birbirinden ayırarak toplulukları kantona dönüştürdü” dedi.
Kudüs’e yönelik tehdit, FKÖ İcra Kurulu toplantısında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da masasındaydı. Abbas,”İsrail işgal devleti tarafından özellikle de Kudüs şehrinde kilisenin mülküne el konması dahil olmak üzere çevresi tarafından uygulanan etnik temizlik politikasını kınadı. FKÖ, Humus mahallesindeki konut binalarının maruz kaldığı yıkılma tehlikesi konusunda da uyarıda bulundu.
Dışişleri Bakanı Fadi Hadi, geçtiğimiz Salı günü bölgeyi ziyaret eden yabancı ülkelerin büyükelçilerine ve konsoloslarına verdiği demeçte, “Büyük bir yerinden edilmeye açabilecek bu yasadışı önlemleri durdurmak için adım atacağınızı umuyoruz” dedi.
Yerleşim ve Duvar Direnişi Komite Başkanı Velid Asaf, işgalin daha fazla toprağı kendi topraklarına katmak için bireysel yıkımlardan toplu yıkıma geçişi planladığını söyledi.
Filistinli yetkililer, 20.000’den fazla ev ve ticari mekanın sürekli yıkılma tehdidi altında olduğunu bildirirken İsrail makamlarının 2004’ten 2018’e kadar Doğu Kudüs’te 803 ev yıktığını açıkladı.
Bu politika işgalin başlangıcından beri takip edildi, ancak yakın zamanda operasyonlar arttırıldı. İsrail’in 1967’den beri Kudüs’te yıktığı ev sayısı 1900’e ulaştı.
Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Riyad el-Maliki ise yaptığı açıklamada bugün Kudüs kentinin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) büyük desteğiyle çok ciddi İsrail işgali tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.