Kabil hükümeti çatırdıyor: Dostum’dan Gani’ye yolsuzluk suçlaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2019 | Salı 16:58

hükümetinin en büyük ortaklarından Abdurreşid Dostum, Devlet Başkanı 'yi yolsuzlukla suçladı.

Kabil hükümetinin en büyük ortaklarından Abdurreşid Dostum, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'yi yolsuzlukla suçladı.

Ülkenin kuzeyinde 'a karşı önemli bir güç bulunduran ve Özbek nüfus arasında etkinliğiyle tanınan savaş ağası ve Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum, seçim öncesi yaptığı açıklamalarda Eşref Gani'ye yüklendi.

Afganistan İcra Heyeti Başkanı ve Kabil hükümetinin iki numaralı ismi olan Abdullah Abdullah ile ittifak halinde olan Dostum ülkedeki krizden Gani'yi sorumlu tuttu.

Güvenlik birimlerinin amaçlarla kullanıldığını ve kaynaklarında yapıldığını söyleyen Dostum, Gani'den dahili ve harici kimsenin memnun olmadığını ifade etti.

Kabil hükümetini oluşturan güç odaklarından birini temsil eden Abdurreşid Dostum'un bu çıkışı, Kabil içerisindeki dengelerin ne düzeyde olduğunu da gösterdi.

Kabil hükümetini oluşturan taraflar zaman zaman birbirlerine sert ifadelerle yükleniyor.

2014 yılında gerçekleştirilen tartışmalı seçimlere Eşref Gani’nin yanında giren Dostum, seçimden sonra gerginliğe son vermek için ABD’nin arabuluculuğunda yapılan güç dağıtımında Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Kaynak: Mepa News

Link-

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.