Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Japonya Basra Körfezi’ne asker göndermek istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2019 | 7 Rebiülahir 1441 Çarşamba 16:54

Japonya, Basra Körfezi’nde seyrüsefer güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgeye güç gönderme planına ilişkin Tahran yönetimini bilgilendirdiğini duyurdu.

Japonya Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga, Abe Şinzo’nun dün İran Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile başkent Tokyo’da bir araya geldiği görüşmede Basra Körfezi‘ne askeri güç gönderilmesi konusunun ele alındığını açıkladı.

Kyodo ajansına göre, Başbakan Abe’nin, İran’ın Basra Körfezi’ndeki ticari gemilerin seyrüsefer güvenliğinin korunmasına ilişkin yükümlülüklerini Arakçi’ye hatırlattığını aktaran Suga, “Bilgi toplama kapasitesini artırmak ve ticari taşımacılık operasyonlarının güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak için Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’ni Orta Doğu’ya göndermeyi düşündüğümüzü açıkladık” dedi.

Suga, Japonya’nın İran ile yakın koordinasyonunu sürdürdüğünü ifade etti.

Japonya Başbakanı Abe ile görüşmesinin ardından NHK televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Tahran‘ın Basra Körfezi’nde yabancı askeri güçlerin konuşlanmasına karşı olduğunu belirtmişti.

Arakçi, Abe ile gerçekleştirdiği görüşmede de İran’ın tutumunu kendisine ilettiğini aktararak, “Herhangi bir yabancı gücün bölgede bulunmasının istikrar, güvenlik ve barışa katkı sağlayacağına inanmıyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun Tahran ziyareti sırasında 13 Haziran’da Hürmüz Boğazı’nın hemen güneyinde bulunan Körfezi’nde biri Japonya, diğeri Norveç’e ait iki tankere saldırı düzenlenmişti. Saldırıya ilişkin ABD ve İran karşılıklı birbirini suçlamıştı. Körfez’de 19 Temmuz’da İngiltere’ye ait Steno Impero adlı petrol tankeri denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle İran tarafından alıkonulmuştu.

Bu olayların ardından bölgede “e” uluslararası kurma girişiminde bulunan ABD hükümetine İngiltere haricinde ülkeleri olumsuz yanıt vermişti.

Suga, 18 Ekim’de yaptığı açıklamada, ABD’nin koalisyonuna katılmayacaklarını ancak Japonya’ya petrol taşıyan ve gemilerin güvenliğini sağlamak için bölgeye savaş gemileri göndereceklerini duyurmuştu.

Kaynak: Time Türk

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.