İsrail’in Gazze katliamı New York’ta protesto edildi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Mayıs 2018 | 4 Ramazan 1439 Cumartesi 03:55

New York’taki Times ’nda toplanan Ortodoks ve , İsrail’in Gazze’deki katliamını kınamak ve ’nin 70’inci yıl dönümü nedeniyle protesto gösterisi düzenledi- Göstericilerden Rabbi Dovid Feldman: ‘Gazze’de yaşananlar insanlık için büyük bir utanç’- ‘’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyoruz’

’nin en büyük metropol kentlerinden New York’taki Ortodoks Yahudiler ve Filistinliler, İsrail’in Gazze sınırındaki protestolarda Filistinli sivillere karşı katliamını protesto etti.

Times Meydanı’nda toplanan Ortodoks Yahudiler ve Filistinli gruplar, İsrail’in Gazze’deki katliamını kınamak ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıl dönümü nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

İsrail’in işgalci politikalarına son vermesi çağrısında bulunan göstericiler, İsrail karşıtı dövizler taşıdı ve sloganlar attı.

Göstericilerden Rabbi Dovid Feldman AA muhabirine yaptığı açıklamada, Times meydanında Nekbe’nin 70. yıl dönümünde Filistinlilere katıldıklarını ve 70 yıldır süren felaketi protesto ettiklerini söyledi.

Gazze’de Filistinlilerin barışçıl gösterilerde İsrail’in işgaline karşı çıktığını belirten Feldman ,”Gazze’de yaşananlar insanlık için büyük bir utanç.” dedi.

İsrail işgalinin son bulmasını umut ettiklerini söyleyen Feldman ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını da eleştirdi.

Feldman, ”Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yitzchok Deutsch ise Gazze’den korkunç görüntüler gelmesi üzerine ”bu karanlık günde” Filistinlilerin yanında olmak istediklerini belirterek, Filistinlilerle beraber ağladıklarını kaydetti.

Times Meydanı’ndan İsrail’in (BM) Daimi Temsilciliği önüne ellerindeki pankartlarla yürüyen grup burada da sloganlarla protestolarını sürdürdü.

İsrail askerlerinin, pazartesi günü ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli hayatını kaybetmiş, 3 binden fazla kişi yaralanmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın