Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

‘İsrail işgalinin son 17 yılda Filistin ekonomisine maliyeti 47,7 milyar dolar’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Aralık 2019 | 6 Rebiülahir 1441 Salı 03:28

UNCTAD, İsrail işgalinin bütçesine zararının son 17 yılda 47,7 milyar olduğunu, bu kaybın Filistin’in bütçesinin üç katına denk düştüğünü bildirdi.

(BM) ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), 2000-2017 döneminde İsrail işgalinin Filistin bütçesine zararının 47,7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

UNCTAD’ın, “İsrail işgalinin Filistin ekonomisine maliyeti: Kamu maliyesi yönleri” başlıklı raporu açıklandı.

Rapora göre, Filistin ekonomisi, İsrail işgali nedeniyle son 17 yılda 47,7 milyar dolar zarara uğradı.

Bu miktar Filistin’in 2017 bütçesinden üç kat daha büyük. Söz konusu olmasaydı 2000-2017 yılları arasında Filistin’de 2 milyon istihdam sağlanacaktı.

UNCTAD’ın uzmanlarından Mutasim Elagraa, rapora ilişkin BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, İsrail işgali sürdükçe Filistin ekonomisinin kayıplarının artmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

“Son 10 yılda bazı UNCTAD çalışmaları ve raporları Filistin’den İsrail’e sızıntıları ele aldı.” diyen Elagraa, Filistin ekonomisinin kayıplarının açığa çıkarılmasıyla diğer uluslararası organizasyonların bu durumu sorgulamasının yolunun açıldığına dikkati çekti.

Böylelikle Filistin devletinin geriye dönük olarak mali kaynaklarının bir kısmını İsrail’den geri almasına yardımcı olunduğunu ifade eden Elagraa, raporun yarın BM Kurul’una sunulacağını sözlerine ekledi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.