İran ve Hizbullah, Rusya’nın çekilme talebini reddediyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Haziran 2018 | 25 Ramazan 1439 Cumartesi 19:28

İran, Güney Suriye’den çekilmek için şartlarını öne sürerken ise Suriye’den çekilmesi için Rusya tarafından yapılan talebi reddetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İran’ın 32 bin yabancı unsurunun konumunu halen değiştirmediğini söyledi. Gözlemevi’ne göre Suriye’de savaşan Devrim Muhafızları’na bağlı 7806, saflarından da 1649 kişi öldürüldü.

Gözlemevi yaptığı açıklamada Rusya’nın bölge üzerinde giderek artan hırsı ile İran’ın kazanım ve menfaatleri üzerinde yoğunlaşmasının Suriye topraklarında iki taraf arasındaki uçurumu büyüttüğünü söyledi. Örgüt, Suriye topraklarında etki alanını genişletmek isteyen İran’ın Rusya’nın önerilerine karşı gösterdiği inadın – Moskova hattındaki ihtilafı daha da tırmandırdığına dikkat çekti.

Kaynakların bildirdiğine göre Rusya, Hizbullah’tan kırsalındaki Dabaa Hava Üssü’nden askerlerini çekmesini istedi. Ancak Hizbullah şu ana kadar bu yönde bir adım atmadı.

Diğer bazı haber kaynaklarına göre ise Hizbullah’ın zaman zaman kuvvetlerini yeni birliklerle değiştirmesi Güney Suriye’nin durumu hakkında Rusya ile İran arasında var olan gerilimi artırıyor. Zira İran güçleri Rusya’nın talebine rağmen Dera, Kuneytra ve güney Suriye’den çekilmeyi reddediyor.

, İran’ın bölgeden çekilmek için ABD ve Uluslararası güçlerinin - Suriye sınırındaki el- Tanf’taki üsten tahliyesini şart koştu. Konunun çözülmesi için Rusya ve Esed güçleri yerel, bölgesel, uluslararası düzeyde ve komşu ülkelerle görüşmelerini sürdürüyor.

Rusya – İran gerginliğinin üçüncü nedeni ise Moskova ile Türkiye arasında ilan edilmemiş bir olmasından kaynaklanıyor. Buna göre her iki devlet de son haftalarda bölge ülkelerinden birinin İran’ın bölgeden çıkarılması için baskıyı artırmasını teşvik ederek İran’ın bölgeden bütünüyle çekilmesi üzerine anlaşmış durumda.

Rusya- İran gerginliğinin bir diğer nedeninin de rejimin subay ve liderlerinin Rus yanlıları ile Devrim Muhafızları ile Hizbullah kuvvetlerinden oluşan ve aralarında Suriyeli, Iraklı, Lübnanlı, Afgan ve Asyalı savaşçıların da olduğu İran yanlıları olarak ikiye ayrılması olduğu ifade ediliyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi şu ana kadar İran güçlerinin çekilip çekilmeyeceği konusuyla ilgili olarak yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde herhangi bir hareketliliğin olmadığını açıkladı. Söz konusu güçler halen Suriye’nin birçok yerinde konuşlanmaya devam ediyor.

Gözlemevi, Suriye’de İran ve onlara bağlı Iraklı, Lübnanlı, Afgan ve Asyalılardan oluşan güçlerin kişi sayısının 32 binden fazla olduğunu belirtti. Bunlardan 7806 kişinın Devrim Muhafızları bayrağı altında, 1649’unun da Hizbullah saflarında Suriye’de öldürüldüğünü açıkladı.

Rejim güçleri Suveyda Çölü’nden Irak- Suriye sınırındaki Amerikan askeri üssünün bulunduğu el- Tanf bölgesine doğru yayılmış olan muhalif güçlere yönelik sınırlı bir operasyon başlattı.

Rejim güçleri adına savaşa katılan komutanlardan biri, operasyonun hedefinde Suveyda’da güvenliği sağlayarak  temizlemek ve bölgeyi yeniden kontrol altına almak olduğunu açıkladı. Askeri komutan daha önce de ordunun girmediği ancak kuşatma altında tuttuğu bölgelere de girildiğini açıkladı.

Geçen yıl rejim güçleri ve işbirlikçileri, DAEŞ’ı çıkarmak için Suveyda’ya büyük bir operasyon düzenlemişti.

Kaynak, söz konusu operasyona Esed yanlısı İran milislerinin katıldığı iddialarını reddederek operasyonun Suriye ordusunun 1 ve 15. bölükleriyle gerçekleştirdiğini kaydetti.

DAEŞ yanlısı A’mak haber Ajansı’nda yer alan habere göre örgüt, BMP tipi zırhlı bir araç ile iki güdümlü füze ve rejim askerlerini taşıyan bir aracı imha etti. Ajans, DAEŞ’ın bölgeden çekildiğine yönelik haberleri de yalanladı. Haberde Esed güçleriyle yaşanan çatışmada içlerinde albay rütbesinde 5 askerin öldürüldüğü ve iki askeri araca da hasar verildiğini aktardı.

DAEŞ, Suveyda Çölü’nün yüzde 50’sini kontrolü altında tutuyor. Örgüt  daha çok engebeli arazilerde mevzileniyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın