İran destekli Şii milisler cepheye sürüldü: Hama’da savaş kızışıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2019 | Salı 16:58

Rusya destekli Esed rejimi İdlib'e yönelik saldırılara devam ederken, İran destekli Şii milis güçlerin de çatışmalara dahil olduğu ifade ediliyor.

Rusya destekli Esed rejimi İdlib'e yönelik saldırılara devam ederken, İran destekli Şii milis güçlerin de çatışmalara dahil olduğu ifade ediliyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Hizbullahı'nın başı çektiği İran destekli Şii milis güçler cephe hattına sürüldü.

Şii milislerin muhaliflere karşı ilk cephe hattında çatışmalara girdiği ve şiddetli çatışmaların ekseni genelinde devam ettiği aktarılıyor.

İran son saldırılarda yer almamıştı

İran, Rusya ve Esed rejiminin İdlib'de muhaliflere yönelik yaklaşık 4 aydır devam eden kapsamlı saldırılarına ciddi bir katılım göstermemişti.

Gerek son dönemde ülke ekonomisinin aldığı darbeler, gerek Körfez'de yaşanan krizin etkileri, gerekse 'de Rusya ile yaşanan ihtilaflar buna gerekçe gösteriliyordu.

Geçtiğimiz yılın ayında İran ve muhalifler, Şii milislerin kontrolündeki ve 'nın tahliyesi için İran ile anlaşmış, bu tarihin ardından İran sahada ciddi bir varlık göstermemişti.

30 mensubu öldü ve yaralandı

Öte yandan muhalif , çatışmaların devam ettiği İdlib'in güneybatı kesiminde Tel Sukeyk cephesinde ilerleme girişiminde bulunan Hizbullah güçlerinin pusuya düşürüldüğünü ifade etti.

Bölgeden kaynaklara göre muhalif güçlerce pusuya düşürülen Hizbullah üyelerinden 30'u öldürüldü ve yaralandı.

Çatışmaların bölgedeki Tel Teri çevresinde yoğunlaştığı, Rusya-İran-Esed rejimi ittifakının saldırılarını sıklaştırdığı aktarılıyor.

Bölgede son durum ise şu şekilde oluştu:

Fetih Medya

Kaynak: Mepa News

Link-

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.