Irak’ta Kanada-Peşmerge ortaklığı resmen sona erdi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2018 | 28 Ramazan 1439 Salı 06:43

Başkanı General Jonathan Vance, özel kuvvetler personelinin ’ta 3 yılı aşkın bir süredir Peşmergelerle yürüttüğü ortaklığın bittiğini duyurdu- General Vance:- ‘Bu planın nihai amacı, ordusunun, Peşmergelerin ve koalisyon güçlerinin ’u DAEŞ’ten geri almasına yardım etmesiydi. Bu amaca ulaşıldığına göre, silahların Kürtlere aktarılmasına gerek kalmadı’

Kanada’nın 3 yıldan fazla bir süredir Irak’ta Peşmergelerle yürüttüğü askeri ortaklığın resmen sona erdiği açıklandı.

Kanada Genelkurmay Başkanı General Jonathan Vance, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen sonbaharda Irak ordusu ile Peşmergeler arasında yaşanan çatışma üzerine tüm askeri yardımların askıya alındığını söyledi.

General Vance, 3 yıldan fazla bir süredir Peşmergelerle çalışan Kanadalı özel kuvvetler personelinin yürüttüğü ortaklığın da Musul’un DAEŞ’tan kurtarılması nedeniyle resmen bittiğini doğruladı.

– “ vermeye gerek kalmadı”

Ayrıca Vance, yeni durum üzerine Kanada’nın Kürt güçlerini silahlandırma planına devam etmesinin artık mümkün olmadığını ifade etti.

Federal hükümetin Irak’taki DAEŞ militanlarıyla savaşan Kürt güçlerine milyonlarca değerinde ağır silah vermesine gerek kalmadığını vurgulayan Vance, “Bu planın nihai amacı, Irak ordusunun, Peşmergelerin ve koalisyon güçlerinin Musul’u DAEŞ’ten geri almasına yardım etmesiydi. Bu amaca ulaşıldığına göre, silahların Kürtlere aktarılmasına gerek kalmadı. Silahları göndermemiz bir mecburiyetti, misyonun amacına ulaşması için bir zorunluluk meselesiydi ancak bu durum ortadan kalktı.” dedi.

Kanada hükümeti geçen yıl bölgedeki DAEŞ unsurlarının ortadan kaldırılması misyonunun bir parçası olarak güçlerine tüfek, makineli tüfek, atar ve anti-tank füzeleri gibi ağır silahlar verileceğini duyurmuştu.

– Ağır silahlar Montreal’deki depolarda

Peşmergelere verilmesi planlanan ağır silahların, halen Montreal’deki Kanada Silahlı Kuvvetleri tedarik deposunda muhafaza edildiği belirtildi.

Sevkiyatın, Kürtlerin Kuzey Irak’ta başlattığı sözde bağımsızlık süreci üzerine durdurulduğu da ortaya çıktı.

Bu arada, Kanada ana muhalefet partisi Muhafazakarların Andrew Scheer, Peşmergeler için hazırlanan silahların ’ya verilmesi önerisinde bulundu. Scheer 9,5 milyon dolar değerinde olduğunu ifade ettiği silah ve teçhizatın depolarda tozlanması yerine bir an önce ’ya gönderilmesini istedi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın