İngiltere’de Avam Kamarası Başkanı Bercow görevi bırakacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019 | Pazartesi 20:01

Brexit sürecinde aldığı kararlarla öne çıkan, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’ının John Bercow, görevi bırakacağını duyurdu.

Brexit sürecinde aldığı kritik kararlarla öne çıkan, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası‘ının Başkanı John Bercow görevi bırakacağını açıkladı.

Bercow, Avam Kamarası’nın bugünkü oturumunun açılışında söz alarak, 2009’dan bu yana sürdürdüğü başkanlık görevini bırakacağını duyurdu.

Bercow ayrılık tarihi olarak 31 Ekim’i açıklarken, bu tarihten önce bir erken genel yapılması halinde ise görevi parlamentonun kapanmasıyla bırakacağını bildirdi.

Avam Kamarası’nda bugün hükümetin 15 Ekim için erken seçim önergesi ikinci kez oylanacak. geçen hafta önergeyi reddetmişti.

bugünkü oturumunun ardından da 15 Ekim’e kadar kararıyla tatil edilecek.

Brexit’in kaderini etkileyen

Bercow Brexit sürecinde inisiyatifini hükümete karşı parlamentonun yanında kullanmasıyla öne çıkmıştı.

liderliğindeki Muhafazakar Parti, yönetiminden rahatsız olduğu Bercow’un karşısına seçim bölgesinde aday çıkaracağını açıklamıştı.İngiltere‘de büyük siyasi partilerin seçimlerde Avam Kamarası Başkanına karşı aday göstermemesi teamülü bulunuyor.

Bercow 20 yılı aşkın süredir Muhafazakar Parti milletvekilliği yapıyordu.

İngiltere’de 2016’da yapılan referandumla Brexit kararı alınmış, 29 Ekim olarak belirlenen Brexit tarihi 31 Ekim’e ertelenmişti.

Kaynak:

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.