INF krizi gölgesinde NATO ve Rusya bir araya gelecek

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ekim 2018 | 17 Safer 1440 Cuma 20:26

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) yönelik sürerken, ve NATO büyükelçileri gelecek hafta Brüksel’de bir araya gelecek

Rusya ve NATO büyükelçileri, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) ilişkin kriz ve ittifakın en büyük tatbikatı “Trident Juncture 18” sürerken Brüksel’de bir araya gelecek.

NATO yetkilisi AA muhabirine yaptığı açıklamada, NATO-Rusya ’nin 31 Ekim’de Brüksel’de toplanacağını söyledi.

Toplantının NATO’nun Rusya’ya karşı yürüttüğü “ ve diyalog” unsurlarını içeren çift ayaklı tutumunun bir parçası olduğunu kaydeden yetkili, son iki yılda Rusya ve NATO’nun 29 büyükelçisinin 8 kere bir araya geldiğini anımsattı.

Başkanı Donald ’ın ve Washington yönetimi arasındaki 1987 tarihli INF’den çekilme kararı aldığını açıklaması, taraflar arasında gerginlik yaratmıştı.

Taraflar birbirini anlaşmaya sadık kalmamakla suçlarken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı hedef almış ve “ bir soğuk savaş ve silahlanma yarışı istemiyoruz.” uyarısında bulunmuştu.

– Rusya sınırında NATO tatbikatı

Diğer yandan NATO’nun Rusya’nın komşusu Norveç’te gerçekleştirdiği en büyük askeri tatbikat olan “Trident Juncture 18″e Moskova yönetimi tepki göstermişti.

Rusya Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, tatbikatın “dostane” olmadığını belirterek, “NATO’nun bütün bu hazırlıkları göz ardı edilemez. Rusya güvenliğini sağlamak için gereken önlemleri alacaktır.” açıklamasında bulunmuştu.

NATO yetkilileri ise tatbikatın sadece “savunma amaçlı” olduğunu ve birebir hiçbir ülkeyi hedef almadığını vurguluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın