HTŞ Şeyh Sami el Ureydi’yi neden tutukladı?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Kasım 2017 | Salı 10:22

Heyeti Tahriru’ş Şam  Şeyh Sami Ureydi  ve Ebu Culeybib’i tutukladı

HTŞ yetkilileri dün bir dizi tutuklama gerçekleştirdiler. HTŞ’den ayrılarak ayrı bir yapılanma kurmaya çalışan Şeyh Sami El Ureydi ve çevresindekilerin tutuklandığı’na dair bir beyanat yayınlandı. Yayınlanan açıklamada adına konuşan kimselerin kuruluşundan bu yana aleyhinde yaydıkları ve bozgunculuk yaptıkları belirtildi.

Yerel kaynağın Fetih Medya’ya yaptığı açıklamaya göre, Şeyh Sami El Ureydi “bölücülük yaptığı” ve “yeni bir oluşum içerisine girdiği” gerekçesiyle alıkonulduğu bildirildi. İsminin açıklamasını istemeyen yerel yetkili şunları söyledi:Fetih Medya

“Son zamanlarda sıklıkla yayılan Ebu Abdullah ve Şeyh hakkında alime yakışmayacak kimseye faydası olmayacak şeyleri Doktor Sami El Ureydi yayma çabasına girişmiştir. Bu noktada fitnenin önünü almak amacıyla HTŞ kuvvetleri bir dizi tutuklama gerçekleştirmişlerdir.”

– Şeyh Sami El Ureydi ne yapmak istiyor?

“ŞFC’nin El Kaide’den ayrıldığını beyan etmesinin ardından bunun El Kaide liderlerinden izinsiz ve rızasız olduğunu yaymaya çalışarak yeni bir fitnenin fitilini ateşlemektedir. Bağımsız bir el Kaide oluşumu bölgede kurmak istemektedir. Bu meyanda kime danışarak ya da kimden izin veya emir alarak bu nevi bir çalışmaya girdi bilmiyoruz.

Ancak bu bölgenin maslahatını derinden etkileyecek ve savaş stratejisi adına hiç birşey bilmeyen bir kişinin bile yapacağı bir şey değildir. Bölgede şer odakları “El Kaide var “diyerek Suriye halkını bombalamalarını ve katliamlarını meşru göstermek istemektedirler. Cihad etiket olmaksızın da yürütülebilir. Ancak bu kişiler Heyet-i Tahrir u Şam ‘ın meşru olmayan bir kuruluş, biat bozan bir olgu olarak görmekte ve göstermekte bu manada Bağdadi çetesi ile HTŞ’yi aynı kefeye koymaktadırlar. Halbuki bu davranışları ile Suriye devriminin ilerlemesini istemeyen ve HTŞ’yi bitirmek isteyenlerle aynı kefeye giren kendileri olmuştur. İnna lillah ve İnna ileyhi raciun.

Biz kardeşlerimizi uyarıyoruz ki, bu nevi fitnelere kulak asmasınlar. Heyet-i Tahrir-u Şam temiz ve nezih yolundan ve değerlerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Onları ateşleyen odaklar (kimse bu ortaya çıkacaktır) HTŞ ‘yi zor durumda brakmak için komplo kurmuşlardır. “Bizim El Kaide ile organik bağımız yok”  açıklamamızı bize karşı kullanmak istemektedirler. Ya da şunu söylettirererek: “biz evet gizliden el Kaideye bağlıyız” açıklaması mı yaptırmak istiyorlar? Soruyoruz bu kimin işine gelir? Bu Allah için Suriye halkının ve Suriye’deki meşru cihadın mı işine gelir yoksa sürekli HTŞ’yi ÖSO başta olmak üzere diğer gruplara “el kaidecileri temizleyin” diyenlerin işine mi gelir? Vallahi bu ilim ehline yakışır tavır değildir. Kıyl-u Kal(dedikodu) ise ancak oturanlara yanaşır.  “Fakat Allah onların davranışlarını çirkin gördü ve onları geri koydu; onlara «Oturanlarla (kadın ve çocuklarla) beraber oturun!» denildi. (Tevbe 46)

Sonra kaldı ki şehid edilmiş olan Ebu Hayr’ın ismini kullanmaktadır. İnna lillah ve İnna ileyhi raciun. Ebul Hayr kimin sancağı altında vefat etmiştir? Eğer yapabiliyorlarsa şunu yapsınlar. Düşman ortadadır. Ve mukavemete katılmayan bir çok medeni(şehirli genç) vardır. Gençleri bilinçlendirip direnişe katkıları olsun. Ellerindeki silahları kapılarına fitneyi bastırmak üzere gelen kardeşlerine çevirmesinler… Güçlerini Rafizi topluluklarını bölmeye harcasınlar. , Pakistan, , , ve ’dan gelerek Müslümanlara karşı birleşen şer odaklarını dağıtmaya sarf etsinler…

Heyet-i Tahrir-u Şam bölünmeye ve yıpratmaya çalışan, direnişin gücünü zayıflatmaya çalışan kişileri kim ve ne olursa olsun durdurmaya devam edecektir.”  

Tutuklananlar arasında alıkonma sebepleri aynı olan  Şeyh Ebu-l Qassam ve Şeyh Hammam da bulunuyor.

Fetih Medya – Özel

Fetih Medya

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.