Hamas, İsrail’e atılan 2 roket hakkında inceleme başlattı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2018 | 9 Safer 1440 Perşembe 21:18

Hamas, dün Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan füzelerin arkasında kimin olduğunu tespit etmek için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Hamas’ın siyasi büro üyesi Basım Naim, AFP’ye yaptığı açıklamada, Gazze’den fırlatılan ve İsrail’in güneyindeki Beerşeba ve kıyıları yakınına düşen iki füzenin arkasında kimin olduğuna dair Gazze Şeridi güvenlik hizmetlerinin soruşturma başlattığını bildirdi.

Naim, “ uzlaşıyı ihlal edenler ya da Filistin halkını olmayan planlara hizmet eden mücadeleye sürüklemeye çalışanlar hakkında sıkı önlemler alınacak” dedi.

Hamas’ın ve grupların Filistin topraklarındaki gerilimi önlemek için çalıştığını açıklayan Naim, Hamas’ın ve Filistinli direniş gruplarını kapsayan ortak odasının, işgal ordusunun ihlallerine karşılık vermeye hazır olduklarını açıkladıklarını belirtti.

Filistinli ortak operasyon odası, roketlerin ateşlenmesi olayının pusulayı saptırma ve ’ın ateşkes ve uzlaşı konularındaki çabalarını baltalama girişimleri olarak değerlendirdi.

Mısır İstihbarat Müdürü General Abbas Kamil Çarşamba günü Gazze ve ’a planlandığı ziyareti iptal etti.

Sözcü Naim, “Ziyaret iptal edilmedi. Ancak bir süre için Mısır Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Rusya ziyareti ile bağlantılı lojistik nedenlerden dolayı ertelendi” dedi.

Mısır’ın çabalarını tamamlayacağını vurgulayan Naim, durumların halen karışık olduğunu belirterek, ateşkes ve uzlaşının ertelenmesinden ve Başkanı Mahmud Abbas’ın sorumlu olduğunu ifade etti.

Roketlere karşılık olarak İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde Hamas mevzilerine hava saldırısı düzenlemiş, 1 Filistinli hayatını kaybederken, 3 Filistinli de yaralanmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın