Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya’yla birleşmek istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ağustos 2019 | Pazartesi 19:55

Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, “Bugün Ruslaşma politikası nedeniyle Abhaz ve Osetlerin dil ve kimlikleri altında. Ortak tarihimiz ise Gürcüler olmadan Abhaz ve Osetlerin milli kimliğinin kurtarılmasının mümkün olmayacağını gösteriyor. Abhazya ile Güney Osetya’nın, Gürcistan’ın birleşik alanına barış yoluyla döneceği zamanın geleceğine inanıyorum” dedi

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, kendi döneminde Abhazya ve Güney Osetya‘nın ülkesiyle birleşmesini istediğini belirtti.

Zurabişvili, 2008’de yaşanan Güney Osetya savaşın ardından 26 Ağustos’ta Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin Federasyonu tarafından sözde bağımsız devletler olarak tanımasının 11. yıl dönümüne ilişkin yazılı bir yaptı.

Ne Gürcistan’ın ne de müttefiklerinin ülkesinin parçalanmasına müsaade etmeyeceğini vurgulayan Zurabişvili, “Bugün Ruslaşma politikası nedeniyle Abhaz ve Osetlerin dil ve kimlikleri tehdit altında. Ortak tarihimiz ise Gürcüler olmadan Abhaz ve Osetlerin milli kimliğinin kurtarılmasının mümkün olmayacağını gösteriyor. ” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Zurabişvili şu değerlendirmede bulundu:

“Abhazya ile Güney Osetya’nın Gürcistan’ın birleşik devlet alanına barış yoluyla döneceği zamanın geleceğine inanıyorum. Bunun (Gürcistan’ın birleşmesi) yakın gelecekte cumhurbaşkanı olduğum sürede gerçekleşmesi en büyük arzum, bunun için elimden geleni yapacağım.”

Zurabişvili olası bir sonucunda Abhazya ve Güney Osetya’da yaşayanların, Gürcistan’ın diğer bölgelerinde yaşayanlarla aynı haklara sahip olacağı da vurguladı.

Kaynak:

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.