Güney ve Kuzey Kore’den 22 askeri kuleyi kaldırma kararı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ekim 2018 | 17 Safer 1440 Cuma 20:06

Kuzey ve Güney , sınırları arasında yer alan 1 kilometrelik alandaki 11’er bekçi kulesinin karşılıklı yıkılmasına karar verdi. Ayrıca Kasım ayı sonuna kadar aynı bölgede bulunan teçhizat ve personeli geri çekmeye karar verdi.

Yonhap’ın haberine göre, bugün, Panmunjom kasabasında yapılan ikili askeri görüşmelerden sonra yapılan açıklamada, 1 kilometrelik alandaki 11’er bekçi kulesinin karşılıklı olarak yıkılmasına ve Kasım ayı sonuna kadar aynı bölgede bulunan teçhizat ve askeri personelin geri çekilmesine karar verildiği ifade edildi.

Askeri komite kararı

Görüşmelerde, ayrıca gerilimlerini azaltma ve istenmeyen çatışmaları önleme amaçlı yapılan 19 Eylül anlaşmasının uygulanması için ortak bir askeri komite kurulması kararlaştırıldı.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in ve Kim Jong-un’un geçtiğimiz ay Pyongyang’da yaptığı üçüncü zirvenin ardından, iki ülkenin bakanları söz konusu anlaşmayı imzalamıştı.

Her iki taraf da bugünkü görüşmede, 1 Kasım’da yürürlüğe girecek olan kara, deniz ve havadaki tüm düşmanlıkları durdurmak için askeri anlaşmanın bir kısmının uygulanması ve askeri operasyonlar için yeni prosedürlerin getirilmesi planlarını tekrarladı.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Moon’un iktidara gelmesiyle birlikte gelişti. Güney Kore, yıllarca süren yabancılaşma, çatışma ve gerginlikten sonra Kuzey Kore ile toplantılar düzenlemeye başladı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın