Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

‘Filistin’de birkaç ay içinde genel seçimler yapılacak’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Kasım 2019 | 2 Rebiülahir 1441 Cuma 17:23

Filistin Başkanı Mahmud Abbas, ve altındaki Filistin topraklarında “birkaç ay içinde” genel seçimlerin yapılacağını açıkladı.

Filistin Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Abbas “29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” münasebetiyle mesaj yayımladı.

Abbas, mesajında birkaç ay içinde genel seçimlere gidileceğini belirtti. Filistinli temsilciler tarafından (BM) başta olmak üzere birçok ülkede okunan söz konusu mesajında Abbas, “Seçimleri gelecek aylarda gerçekleştireceğiz. Böylece tek bir otorite, bir yasa ve tek meşru silahlı güce ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Filistin halkının baskı ve adaletsizliği kabul etmeyeceğini vurgulayan Abbas, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Sömürgeci işgale karşı meşru mücadelemizi sürdüreceğiz. Filistin 70 yıldan uzun süredir birçok felakete maruz kaldı ancak mücadelesinden vazgeçmedi. Uluslararası hukuka dayalı adil bir barış ve 1967 sınırları dahilinde iki devletli çözüme bağlıyız.”

Abbas, barış müzakerelerini hiçbir zaman reddetmediklerini ve Şubat ’de BM Konseyine barış girişimlerini sunduklarını hatırlatarak, uluslararası meşruiyete dayalı, adil ve kapsamlı bir barışın sağlanması için belirli bir süre içinde, varılan kararların uygulanması yönünde kendilerine güvence verildiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 29 Kasım 1977’de aldığı karar doğrultusunda, Filistin sorununun çözümüne vermek amacıyla 1978 yılından bu yana her yıl 29 Kasım “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kutlanıyor.

Abbas, seçimler için hazırlık talimatı vermişti

Filistin Devlet Başkanı Abbas, 7 Ekim’de, önce genel seçimlerin, birkaç ay sonra da devlet başkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesine hazırlık yapılması için ilgili makamlara talimat vermişti.

Filistin Anayasası’na göre, her 4 yılda bir genel seçimlerin yapılması gerekiyor ancak İsrail işgali altındaki ülkede 2006’dan bu yana genel seçime gidilemedi.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.