FBI’ı tehdit eden DAEŞ’lı kadına hapis cezası

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 | 29 Ramazan 1439 Çarşamba 16:50

Ortadoğu’ya seyahat etmeye çalışan veya ’de operasyon planlayan bazı DAEŞ mensubu ’lilerin aksine 40 yaşındaki Safiye Yasin, aracılığıyla DAEŞ’ın propagandasını yapmayı tercih etti. Attığı tweetlerle Federal Soruşturma Bürosu () polislerini ölümle eden Yasin, mesajlarında bazı polislerin fotoğraflarına, üyelerine, adreslerine ve kişisel bilgilerine de yer verdi. Yaşananların ardından geçtiğimiz Cuma günü ise Missouri eyaletindeki Springfield kentinde bir mahkeme, Safiye Yasin’i 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

The Kansas City Star gazetesinin aktardığına göre cezayı veren hakim, sadece FBI polisine değil, ailelerine yönelik ölüm tehditleri nedeniyle Yasin’i sert bir dille eleştirirken hapis cezasının hafifletilmeyeceğini vurguladı.

Mahkeme belgeleri, Yasin’in ifadelerini Twitter’da birçok defa kullandığını gösterirken, şiddet ve tehdit içerikli bilgi ve görüşler yayınladığına dikkati çekti. Aynı şekilde belgelerde, Yasin’in mesajının DAEŞ örgütünün desteğiyle yayınlandığından emin olunduğu ifade edildi. Belgelere göre Yasin, ABD dışında DAEŞ olduğuna inandığı en az 1 kişiyle de doğrudan iletişim kurdu. Nitekim 4 FBI polisinin tehdit edilmesine ve korkutulmasına da yardımcı olurken, “Muslime” adıyla veya farklı kullanıcı adlarıyla Twitter’da birçok kullandı.

FBI işbirliği yaptı

2015 yılı itibariyle FBI polisi, hakkında bilgileri yaymak ve bu insanlara karşı DAEŞ adına tehditlerde bulunmak için görüştüğü isimle iş birliği yaptı.

Aile, fotoğraf, adresi ve telefonuna kadar bilgi verdi

Bu bağlamda Yasin, “Seni öldürmek istiyoruz” başlığıyla DAEŞ propagandası olduğuna inanılan tweetler atmaya başladı. Mesajın içeriğinde ise “Bu bilgileri, bir kez daha El-Kaide’deki kardeşlerimiz adına, bu kişinin (FBI polisi) derinliklerinde korkuya neden olmak ve onu öldürmek için yayınlıyoruz” ifadelerine yer verilirken, söz konusu kişinin fotoğrafı, aileleri, ev adresi, iş yeri ve telefon numarası da mesajla birlikte paylaşıldı.

DAEŞ’a destek verdiğini vurguladı

Yasin, mahkemede kendisini bir aracılığıyla savunurken “Bilinçlendirmek amacıyla” DAEŞ örgütünün haberlerini dağıttığını, bu haberlere ve DAEŞ’a destek verdiğini vurguladı. İnternet üzerinde arkadaş olduğu bir kadını da suçlayan Safiye Yasin, kadının FBI’a DAEŞ hakkında bilgi taşıdığını söyledi.

“Yasin, DAEŞ’ın görüşlerini benimsemedi”

FBI’a göre adı açıklanmayan bu kadın, 2015 yılında Yasin ile görüşürken, kendisinden ilk bilgileri edindi. Daha sonra FBI, Yasin’in faaliyetlerini birden fazla paylaşım sitesinde takip etmeye başladı ve kadınla bir soruşturma gerçekleştirdi. Kadın ise, Yasin’in sadece DAEŞ’ın haberlerini yayınladığını ve görüşlerini benimsemediğini belirtti.

Kadınlara gayrimüslim eşlerinden ayrılmalarını tavsiye etti

Bu çerçevede kadın daha sonra da FBI ile temas kurdu ve Yasin hakkında verdiği ilk bilgileri düzeltmek istediğini söyledi. Kadın, Safiye Yasin’i “barışçıl, sadece meraklı bir kadın” olarak nitelendirdi. Aynı şekilde Yasin’in, kadınların İslam’ı benimsemesine yardımcı olduğunu söyledi. Kadına göre Yasin, “İslam’ın benimsenmesinde radikaldi” ve kadınlara gayrimüslim eşlerinden ayrılması tavsiyesinde bulunuyordu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın