Endonezya’da terörle mücadele yasasında değişiklik

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Mayıs 2018 | 10 Ramazan 1439 Cuma 17:30

’da güçlerine geniş yetkiler veren terörle yasasında yapılan değişiklikler kabul edildi.

Endonezya haber ajansı Antara’nın haberine göre, 2003 yılında kabul edilen ve yürürlükte olan yasası revize edilerek güvenlik güçlerinin yetkileri artırıldı.

Terör şüphelilerinin gözaltı süresinin uzatılmasını ve şüphelilerin eyleme geçmeden yakalanmasını öngören değişiklikler, Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

Yasada yapılan değişikliklere göre, terör saldırısı düzenlenmesinden şüphelenilen bir kişinin gözaltı süresi 7 günden 21 güne çıkarıldı.

Değişikliğe göre mahkeme tarafından terör örgütü ilan edilen bir gruba üye olan bir kişi, gerçekleştirmemiş olsa bile cezalandırılabilecek.

Örgüte üye olan veya başkalarını üye yapmaya çalışanlara en az 2, en fazla 7 yıl, örgütün kurucusu, lideri veya üst düzey yöneticilerine ise en az 3, en fazla 12 yıl hapis cezası verilebilecek.

Endonezya’nın Surabaya, Sidoarjo ve Riau şehirlerinde 13 ve 14 Mayıs 2018’de düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı ve bıçaklı saldırılarının ardından revize edilen tasarısı, meclise sevk edilmişti.

Endonezya Başkanı Joko Widodo, Cakarta’da 2016’da 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası terörle mücadele yasasında değişiklik çağrısı yapmıştı.

Bali Adası’nda 2002’de düzenlenen bombalı saldırıda ise 202 kişi hayatını kaybetmişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın