Dünyaya böyle duyurdu: Bakın yüz yüze oturuyor! Bu tarihi bir an

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ekim 2019 | Çarşamba 16:16

İsviçre’nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye toplantısı, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in açılış konuşmasıyla başladı. Pedersen, “ ve muhalefetin üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu bir an” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde ilki düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, Pedersen’in açılış konuşmasıyla başladı. Geir O. Pedersen, “Rejim ve muhalefetin üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu tarihi bir an” dedi.

toplumun 50 üyesinin iki arasında salonda hazır bulunduğunu belirten Pedersen, bu kişilerin farklı din, bölge ve deneyimlerden gelmesinin sürece büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Fetih Medya

Pedersen, “Komite, bazı prensiplere dayanarak toplanıyor. Bunlar BM şartı, Konseyi kararları, Suriye’nin birliği, bütünlüğü, bağımsızlığı, egemenliği ve anayasa yapımının Suriyelilerin öncülük ettiği ve sahibi bir süreç olduğu ilkelerimizi oluşturuyor” diye konuştu.

“Ekibimden anayasanıza ne yazacağınızı söylemesini beklemeyin. Siz Suriyeliler, bu Komite’nin üyeleri, taslağınızı kendiniz hazırlayacaksınız ve Suriye halkı onaylayacak” diyen Pedersen, ara buluculuk görevini tüm iyi niyetiyle üstleneceğini vurguladı.

Fetih Medya

Komite’nin Suriyeli 150 üyesinin de hazır bulunduğu , rejim heyetinin eş başkanı Ahmed Kuzbari ve muhalefet heyetinin eş başkanı Hadi el Bahra’nın konuşmasıyla sürecek.

KAYNAK:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.