DAEŞ İran bankalarını kullandı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2018 | 28 Ramazan 1439 Salı 16:17

Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İran Meclisi’ndeki tartışmalı FATF yasa tasarısı görüşmelerine değinen Sadıki, “DAEŞ geçen yıllarda kara aklamak için İran bankacılık sistemini kullanıyordu. Hatta bu durum ’nin itirazlarına dahi sebep olmuştu” dedi.

ve kaçakçılığı yapan büyük şebekelerin kara para aklamayla mücadeleye karşı olan lobinin içerisinde bulunduğunu kaydeden Sadıki, “Onlar banka işlemlerinin şeffaf olmasından korkuyorlar. Devrimci sloganlarla muhafazakarları kışkırtarak kendi çıkarlarını korumaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sadıki, İran bankalarının uluslararası bankacılık sistemine entegre olamamasının önündeki engelin ekonomik yaptırımlardan ziyade ülke içi faktörlerden kaynaklandığını dile getirdi.

İran Meclisi’nde, pazar günü, teröre finansal desteğin engellenmesine yönelik yasada değişiklik yapılmasına dair hazırlanan ve kamuoyunda “FATF yasası” olarak bilinen , aşırı muhafazakar Direniş ’ne yakın milletvekillerinin protestoları sebebiyle askıya alınmıştı. Manevi liderliğini Ayetullah Misbah Yezdi’nin yaptığı Direniş yanlısı bir , cumartesi günü İran Başkanı Ali Laricani’nin Kum kentindeki ofisi önünde FATF karşıtı düzenlemişti. İran’da muhafazakarlar Hizbullah gibi bazı örgütlere para aktarılamayacağı konusundaki kaygılarından dolayı “FATF yasası” olarak bilinen tasarıya karşı çıkıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın