Çin’den Filistin’de ‘iki devletli çözüme’ destek

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Ekim 2018 | 14 Safer 1440 Salı 22:19

Çin Başkan Yardımcısı Vang Çişan, ülkesinin davasının yanında yer aldığını ve ‘iki devletli çözüm’ seçeneğini desteklediğini belirtti

Filistin’de resmi temaslarda bulunan Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang Çişan, ülkesinin “iki devletli çözüm” seçeneğini desteklediğini söyledi.

Filistin Başbakanı Rami , Ramallah’taki ofisinde Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang ile bir araya geldi.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Filistin meselesindeki son gelişmeler, İsrail’in işgal altındaki ve Doğu Kudüs’te devam eden yerleşim birimleri inşa faaliyetleri ve ’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıması konuları ele alındı.

Filistin Başbakanı Hamdallah, Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi sıfatıyla siyasi süreçte aktif rol almasını ve Filistin Devlet Başkanı ’ın uluslararası barış konferansı düzenleme girişimini desteklemesini istedi.

Hamdallah, Çin’e uluslararası hukuk ihlallerini durdurması için İsrail’e baskı yapması çağrısında da bulundu.

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang ise ülkesinin Filistin davasının yanında yer aldığını ve “iki devletli çözüm” seçeneğini desteklediğini ifade etti.

Görüşmede birçok bakanın yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve yürütme komiteleri üyeleri hazır bulundu.

– Mehd Kilisesi’ni de etti

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang, Filistin’deki temasları sırasında Batı Şeria’nın Beytullahim kentinde Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan Mehd (Doğuş) Kilisesi’ni de ziyaret etti.

Vang, kilisenin girişinde Filistin Tarihi Eserler ve Turizm Bakanı Rula Muayide ile Beytullahim Valisi Kamil Hamid tarafından karşılandı.

Bakan Muayide, Vang’a ve binadaki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın