Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Çin’de Uygur kökenli Nur Bekri’nin tüm mal varlığına el konuldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Aralık 2019 | 5 Rebiülahir 1441 Pazartesi 19:25

Çin’de görevine ’de son verilen eski Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Uygur kökenli Nur Bekri’nin tüm mal varlığına

Çin’de, eski Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri, almak suçundan yargılandığı davada ömür boyu hapse mahkum edildi.

Yüksek Halk Mahkemesinin Çin’in sosyal paylaşım sitesi Weibo’daki resmi hesabında yer alan açıklamada, Bekri’nin Şınyang kenti Orta Halk Mahkemesince 1998-2018 yıllarında çeşitli görevlerini yürütürken çok sayıda şirket ve kişiden 79,1 milyon yuan (yaklaşık 64,67 milyon Türk lirası) rüşvet aldığının belirlendiği kaydedildi.

Bekri’nin rüşvet almak suçundan ömür boyu cezasına çarptırıldığı ifade edilen açıklamada, ayrıca hayatı boyunca haklarından yararlanamayacağı, tüm mal varlığına da el konulduğu aktarıldı.

Açıklamada, Bekri’nin karara itiraz etmeyeceğini bildirdiği ifade edildi.

Uygur asıllı Bekri, 2008-2014 yıllarında Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valiliğini, Aralık 2014’ten Ekim 2018’e kadar da Ulusal Enerji İdaresi Direktörlüğünü yapmıştı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonunun, pozisyonunu kendisine ve ailesine sağlamak için kullandığı suçlamasıyla hakkında Eylül 2018’de açtığı Bekri, bir ay sonra görevinden alınmıştı.

Komisyonun rüşvet, iltimas, görevi kötüye kullanmak ve soruşturmayı yürüten müfettişlere karşı dürüst olmamakla suçladığı Bekri, geçen yıl mart ayında ÇKP’den ihraç edilmiş, nisan ayında da tutuklanmıştı.

Devlet Başkanı Şi Cinping, 2012’de ÇKP liderliğini devralmasının ardından yolsuzlukla mücadele edeceğini açıklamış, yolsuzluğu “partinin hayatta kalmasına karşı bir ” olarak nitelendirmişti.

Kaynak:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.