Boko Haram’a karşı savaştırılan 833 çocuk serbest

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ekim 2018 | 4 Safer 1440 Cumartesi 20:16

Nijerya’da Boko ’a karşı savaşmak üzere kurulan Ortak Görev Gücü, çatışmalarda kullandığı 833 çocuğu bıraktı. bırakılan çocuklardan en küçüğünün 11 yaşında olduğu açıklandı.

 

UNICEF, Boko Haram’ mücadele için 2013 yılında kurulan militan gücü CJTF’nin çocukların çatışmalarda kullanımının sonlanması için önemli bir adım attığını duyurdu. Borno eyaletinde Boko Haram’ mücadele için kurulan örgüt, 2017 yılında UNICEF’le bir eylem planı imzalayarak, çocukların silah altına alımına son verdi. Plan çerçevesinde halen silah altında olan çocukların da serbest bırakılması kararlaştırıldı.

CJTF, eylem planı çerçevesinde çatışmalarda kullandığı çocukların bir kısmını serbest bıraktı. Militanlarının yüzde 40’ı 15 yaş altı çocuklardan oluşan örgüt, böylece ilk kez resmi olarak çatışmalarda kullandığı çocukların bir kısmını serbest bırakmış oldu.

UNICEF serbest bırakılan 833 çocuğun, Maiguduri kentinde CJTF ile bağlantılı bin 175 ve 294 kızın bir kısmı olduğu açıklandı. UNICEF henüz netleşmeyen örgütün savaştırdığı çocuk sayısının 2 bin 200 veya daha fazla olabileceğini kaydetti.

Ülkedeki pek çok silahlı grubun elinde bulundurduğu çocukları halen çatışmalarda savaştırdığı uyarısında bulunan UNICEF Temsilcisi Ironside, çocuk askerlerin rehabilite edilerek topluma kazandırılması çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Ironside, 2017 yılında çeşitli örgütler tarafından olarak kullanılan ve serbest bırakılan çocuk sayısının ise 8 bin 700 olduğunu ifade etti.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan itibaren düzenlediği saldırılarda en az 20 bin kişinin öldüğü, üç milyona yakın kişinin ise yaşadıkları yeri terk ettiği iddia edildi.

Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin komşuları , Benin, Çad ve Nijer’de de saldırılar düzenliyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın