Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Bir İneğin İtirazı

Yazar: Yaşar Aydın - Yazının Tarihi: 29 Mayıs 2019 | 24 Ramazan 1440 Çarşamba 11:49

Buhari ve Müslim’in Ebu Hurayre’den rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem namazını kıldıktan sonra insanlara döndü ve dedi ki: Bir adam ineği sürerken onun üstüne bindi ve ona vurdu. İnek dile gelerek ona dedi ki: ‘‘Ben bunun için yaratılmadım. Ben çiftçilik için yaratıldım.’’ Orada bulunanlar, şaşkınlıktan dolayı inek konuştu mu? diye sordular. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki: ‘‘Ben buna iman ediyorum. Ebu Bekir ve Ömer’de iman etmekteler.’’(Rivayete göre Ebu Bekir ve Ömer o esnada orda bulunmamaktaydılar.)

İneğin bir gururu var, bir duruşu var. Haysiyet ve şerefi var. ’ın kendisini vazifelendirmiş olduğu bir görevi var. Ve Kendisinin yaratılış gayesi dışında kullanılmasına itirazı var. Tabiri caizse başkaldırıyor kıyam ediyor. ’ım beni neden inek olarak yarattın diyerek ’a isyan etmiyor. O ’ın kendisi için belirlemiş olduğu role başkaldırmıyor. Bilakis bunu benimsemiş özümsemiş ve bu gaye dışında kullanılmaya itiraz ediyor.

Evet, o bir inek ve inek hâliyle zulme sessiz kalmıyor. Ve onun bu dik duruşundan dolayı Allah Teâlâ insanların inanmakta zorlanacağı akıllarının alamayacağı konuşma hadisesini nasip ediyor.  Allah Teâlâ izzetli bir duruş sergileyen ve yaratıldığı gayenin dışında kendisini kullanmak isteyen kişiye itiraz etmek isteyen o ineği konuşturuyor. Ve ben bunun için yaratılmadım diyor. O inek bu itirazı sebebi ile mahlûkatın en hayırlısının sohbetine konu oluyor.

Soruyorum kardeşler ineği zulme itiraz edebilmesi için dile getiren Allah zulme karşı onurlu bir sergileyen erlerine galibiyet vermeye kadir değil midir?

Lakin İslam ümmeti olarak bizleri yaratılış gayemize aykırı bir şekilde kullanmak isteyenlere itiraz edebilmek için ilk önce ne için yaratıldığımızı bilmemiz gerekmektedir.

İnek ne için yaratıldığını bildiğinden dolayı yaratılış gayesi dışında kendisini kullanmak isteyenlere itiraz etmiştir.

O halde yaratılış gayemizi hatırlayalım.

            Ve bizleri yaratılış gayemizin dışında kullanmak isteyenlere karşı itirazımızı yapalım.

Ne için yaratıldık?

Bizler ibadetlerimizi yalnızca ve yalnızca bir ve kahhar olan Allah azze ve celleye yöneltmek için O’nu birleyip hiçbir şeyi O’na şirk koşmamak için yaratıldık.

Bu hakikati idrak edebilirsek gönderilen bütün peygamberlerin ortak davetini anlamış oluruz.

Eğer bu hakikati görebilirsek insanların küçük bir zümresinin insanların çoğunu nasılda yaratılış gayelerinin dışında kullandıklarını anlarız.

            İtiraz ile birlikte gelen zaferler.

 

Allah Teâlâ böylece zulme karşı durup onurlu bir duruş sergileyenlerin zikrini kurana ve hadislere konu ediyor.

Ashabı Uhdut kıssasında olduğu gibi çocuk Kral’ın karşısına dikildi ve ben ve bu insanlar sana ibadet etmek için yaratılmadık sen de kendisine ibadet edilmek için yaratılmadın bilakis hepimiz sende bizlerde bir ve kahhar olan Allah’a ibadet etmek için yaratıldık dedi.

İtirazda bulunan çocuk Allah’tan bir ile birçok sefer Kral’ın tuzaklarından kurtuldu. Ve en nihayetinde büyük bir topluluğun hidayetine vesile olduktan sonra şehit olarak Rabbisi katına yükseldi.

Ashabı kehfteki gençlerde aynı itirazı yaptılar.

نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى

“(Ey Resulüm!) Biz Sana onların başından geçenleri gerçek olarak anlatıyoruz. Hakikaten onlar, inanmış gençlerdi. Biz de onların hidayetini artırdık.” (el-Kehf, 13)

وَرَبَطْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ إِذْ قَامُوا فَقَالُوا رَبُّنَا رَبُّ السَّموَاتِ وَاْلأَرْضِ لَنْ نَدْعُوَ مِنْ دُونِهِ إِلَهًا لَقَدْ قُلْنَا إِذًا شَطَطًا

“Onların kalplerini metîn kıldık. O yiğitler (zalim hükümdarları karşısında) ayağa kalkarak dediler ki: «Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir. Biz, O’ndan başkasına ilâh demeyiz. Yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz.»” (el-Kehf, 14)

Allah Teâlâ bu gençlerin şanını itirazlarından dolayı yüceltti ve zikrini kuran ayeti olarak günümüze kadar taşıdı ve kuran okunduğu sürece onlar anılmaya devam edeceklerdir.

O halde

Ey ! Ey izzet sahipleri!

Ne zamana kadar bizleri yaratılış gayemizin dışında kullanmalarına müsaade edeceğiz.

Dünyanın dört bir tarafında katledilen edilen Müslümanların bu haline ne zaman itiraz edeceğiz.

Vallahi de ümmet olarak bizler Allah’ın kelimesini yeryüzüne hâkim kılmak için yaratılmış kimseleriz. Ne için yaratıldığımızı hatırlayalım, tarihimizi hatırlayalım ve kâfirlerin kurduğu bu sahte dünyada birer esir olmaya itiraz edelim.

 

                                                                                 :27 2019   Tweeter: @YasarAydin_
Yazan: Yaşar AYDIN

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.