Belçika, Kaddafi’nin paralarının peşinde!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018 | 30 Safer 1440 Perşembe 12:20

Belçika’da muhalefet, başkent Brüksel’deki bankalarda bloke edilen ve eski Libya lideri Muammer Kaddafi’ye ait hesaplardan, gizli tutulan bazı hesaplara aktarıldığı iddia edilen yüz milyonlarca Euro’nun peşine düştü.

Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla Libya’nın öldürülen eski lideri Muammer Kaddafi’nin Belçika’daki hesapları 2011 yılında dondurulmuştu. 10 milyar Euro’dan fazla bir rakamın 2013 ve 2017 arasında Belçika bankası Euroclear’daki açık hesaplardan kaybolduğu ortaya çıktı. Bu fonlar Kaddafi’nin akrabaları tarafından kontrol ediliyordu.

İddialara göre 2011’de başlayan sonrasında Kaddafi’nin Brüksel’de hesaplarından 16 milyar Euro tutarındaki mevduat Bahreyn merkezli Bankacılık Kurumu ve Lüksemburg merkezli HSBC Menkul Kıymet Hizmetleri aracılığıyla 4 kez delindi.
Fonların etkin bir şekilde dondurulup dondurulmadığı sorusu ortaya çıktı.

Belçika’da yargı makamları 2017 sonbaharında yargıç Michel Claise’nin kara aklama davası kapsamında 16 milyar Euro’nun kayıp olduğunu fark etti. Ardından, 5 milyar Euro’dan az olan 4 hesap dikkat çekti. Bununla birlikte, Belçika’nın bu fonları etkin bir şekilde dondurmayı sağlayıp sağlamadığı sorusu ortaya çıktı.

RTBF televizyonu, “Kimse bu paraya ne olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak Eylül ayında yayınlanan BM raporu, Belçika için sıkıntı yaratacak bulgulara işaret etti” şeklinde bir derledi. Louvain Üniversitesi’nden Profesör Robert Witterwulghe ise, “Bu raporda milislere gönderilmesi için kaçakçılığı yapıldığına dair bir sorun olduğunu fark edildi. Göçmenleri ’ya getirmek ve Nijerya’daki insan ticareti ağlarına para sağlayan bir girişimi olduğu ortada” açıklamasını yaptı.

MUHALEFET KONUYA AÇIKLIK GETİRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu haberlerin ardından muhalefet, hükümetten konuya açıklık getirmesini istedi. Paranın, Afrika ülkelerindeki militan grupların eline geçmediği konusunda garanti istedi. Ayrıca, ’da çoğunluk sağlanabilirse, hükümet aleyhine BM uzmanlarının da katılacağı bir soruşturma açılmasının planlandığı duyuruldu. Soruşturma savcılık tarafından devam ederken, muhalafet konuyu ilgili komisyona taşımaya hedefliyor. Muhalefet, Maliye Bakanı Johan Overtveldt ve o dönemde Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Bakanı Didier Reynders’den de açıklama bekliyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın