BAE Afganistan’daki askeri varlığını güçlendirecek

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Haziran 2018 | 24 Ramazan 1439 Cuma 20:01

10 yıldan uzun süredir Afganistan’da destek personeli olarak görev yapan bazı BAE personeli ve Afganistan güvenlik güçlerinden bazı yetkililer Reuters’a demeç verdi.

10 yıldan uzun süredir Afganistan’da destek personeli olarak görev yapan bazı BAE askeri personeli ve Afganistan güvenlik güçlerinden bazı yetkililer Reuters’a açıklamalarda bulundu.

BAE birliklerinin intikalini yöneten üst düzey bir Afgan yetkilinin Kabil’den aktardığına göre, yeni anlaşma altında BAE birlikleri Afgan özel güçleri tarafından eğitilecek ve aynı zamanda talep edilmesi halinde savaşçılarına karşı düzenlenen özel operasyonlara katılacak.

Diğer bir Kabil yetkilisi Temmuz ayında Afganistan’a 60 BAE askerinin daha geleceğini ve merkezine yerleştirileceklerini söyledi. BAE Bakanlığı, konuyla ilgili henüz bir yorum yapmadı.

Başkanı Donald Trump Ağustos ayında, Afganistan’da hava saldırılarındaki artış da dahil olmak üzere, NATO liderliğindeki Kararlı Destek Misyonu (ISAF) kapsamında, Taliban’ı müzakere masasına getirmeyi amaçlayan daha hararetli bir askeri yaklaşım başlattı.

Afganistan’daki yabancı birliklerin 2014’teki sayısı 140.000 iken bugün 15.600 civarında olması, Taliban karşısındaki muhtemel askeri zafere dair umutları zayıflatıyor.

Taliban, 2001 yılında ABD liderliğindeki birlikler tarafından hükümetten düşürülmesinden bu yana tekrar İslami bir yönetim biçimi için savaşıyor. Afganistan’da ayrıca DAEŞ yapılanması da varlık gösteriyor.

Öte yandan Kararlı Destek Misyonu’nun parçası olan birkaç NATO ülkesi de Afganistan’daki askeri varlıklarını arttırmayı kabul etti.

Afganistan’da geçtiğimiz yıl 5 BAE diplomatının ölümüne açan bir patlamadan Taliban sorumlu tutulmuş, ancak Taliban bu iddiaları kabul etmemişti.

BAE güçlerinin ilave güç göndermesiyle ilgili bilgi sahibi olan bir Kabil hükümeti yetkilisinin Reuters’a verdiği demeçte, “Yaklaşık 200 personel var, yakında daha fazlası katılacak ve eğitim ve destek için burada olacaklar.” ifadelerini kullandı.

NATO liderliğindeki ISAF, 2001 yılında kurulmuş ve 2014 yılında dağıtılmıştı.

Katar ve BAE’den Afganistan’a birlik gönderme taahhüdü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen sene sonunda yaptığı bir açıklamada, “Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bölgeye birlik göndereceği” bilgisini paylaşmıştı.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın