Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Avrupalı Yahudiler korku içinde

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ocak 2019 | 24 Cemaziyelevvel 1440 Çarşamba 17:17

Anti-Semitizm Avrupa’da büyüyen bir sorun. bir araştırmaya göre, her üç vatandaşından biri anti-Semitizm’de bir artış olduğunu düşünüyor. Yahudi nüfusunda bu görüş daha yaygın durumda.

 

TİMETÜRK|ÇEVİRİ

Bir araştırmaya göre, her üç AB vatandaşından yaklaşık biri ülkelerinde anti-Semitizm’de bir artış olduğunu algılıyor. Ancak Yahudi nüfusunda bu oran çok daha yüksek. Bu ifadeler şu anda Brüksel’de yayınlanan Eurobarometer anketinin sonuç bildirgesinde yazıldı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Ne yazık ki, anti-Semitizm hala Avrupa’daki çirkin kafasını kaldırıyor” dedi. AB Komiseri Vera Jourová, “AB’de bir sinagogu etmekten veya bir kippah giymekten kimse korkmamalı” ifadelerini kullanıyor.

AB vatandaşlarının genel duygusu, Yahudi nüfusununkinden önemli ölçüde farklı durumda. Bu yeni ankete göre, Aralık ayında on iki AB ülkesinde Yahudi nüfusunu sorgulayan AB Temel Haklar Ajansı’na yapılan bir anket ile karşılaştırıldı. Araştırmaya göre, toplam nüfusun yüzde 36’sı arasında yüzde 90’a kıyasla artan anti-Semitizmi algılıyor.

Uzmanlar, anti-Semitizm farkındalığının dahil olmak üzere büyük Yahudi topluluklarının yaşadığı ülkelerde daha fazla olduğunu vurguladı. Bu bölgelerde, birçok insanın Yahudi arkadaşları olacaktı ya da Yahudi topluluğuna basının basına bildirilen saldırıları vardı. ’da, nüfusun yüzde 61’i, anti-Semitizm’in arttığını algılıyor, İsveç’te ise yüzde 73 oranı bile var.

HER İKİ AB VATANDAŞI SORUN OLARAK GÖRÜYOR

Prensip olarak, her iki AB vatandaşı ülkesinde anti-Semitizmi sorun olarak görüyor. Bazı ülkelerde anti-Semitizm bilinci, Almanya’da da çok daha yüksek. Burada nüfusun üçte ikisi anti-Semitizmi sorun olarak görüyor, ’da yüzde 72, İsveç’te yüzde 81. AB genelinde, iki kişiden biri Holokost’u reddetmenin ülkelerinde bir sorun olduğunu düşünüyor.

Ankette ayrıca Yahudi tarihi ve gelenekleri ile ilgili bilgilerde soruldu. Üç AB vatandaşından ikisi, nüfusun çok iyi bilgilendirilmediğini (yüzde 52) veya hiç olmadığını (yüzde 16) söyledi. Almanya’da cehalet daha da büyüktür. Burada, yanıt verenlerin dörtte üçü insanların çok iyi olmadığını (yüzde 61) ya da hiç bilmediğini (yüzde 13) ifade ediyor.

Kaynak: n-tv.de/jpe/dpa

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.