Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Şubat 2018 | 3 Cemaziyelahir 1439 Pazartesi 13:53

Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Arakan tarihinin ilk çocuk parkı açıldı Myanmar ordusunun saldırılarından kaçan Arakanlıların bulunduğu mülteci kamplarının ilk çocuk parkı, Türkiyeli yardımseverler tarafından kuruldu.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek başlattığı saldırılar yüzünden kaçarak Bangladeş’teki kamplara sığınmak zorunda kalan Arakanlı , ilk defa bir çocuk parkına kavuştu.

Cox’s Bazar ilindeki Lida Mülteci Kampı’nda İyilikte Yarışanlar Derneği tarafından kurulan park, Arakanlı çocukların büyük ilgisini çekti. Salıncak, tahterevalli, kaykay ve tırmanma aletlerinin bulunduğu parkın kampta bulunan binlerce çocuk tarafından bir eğlence alanı olması planlanıyor.

Kamp sakinlerinden Muhammed Rahman, ’da böyle bir çocuk parkına hiçbir zaman sahip olamadıklarını anlattı. Rahman, “Kamptaki çocuklar parktaki salıncak ve kaydırak gibi aletleri ilk defa gördüler. Hatta gönüllüleri çocuklara nasıl oynayacaklarını gösterdi” ifadelerini kullandı.

İyilikte Yarışanlar, Arakan Mülteci Kamplarının ilk çocuk parkı projesini tamamladı. #BirTebessümdeBenden diyerek desteklerini sunan tüm yardımseverlere teşekkür ederiz. pic.twitter.com/csAIzs5Slq

— İyilikte Yarışanlar (@iyilikteyaris) 19 Şubat 2018

Uluslararası raporlara göre, sayısı bir milyonu aşkın Arakanlı mültecilerin yarıdan fazlasını çocuklar oluşturuyor. Bu çocukların birçoğunun yetim olduğuna ya da yolculuk sırasında ailelerini kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Simon Ingram, katliamlardan kaçarak Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan çocukların “dünyadaki cehennemi” yaşadıklarını söylemişti. UNICEF İcra Kurulu Direktörü Anthony Lake ise, “Birçok Rohingyalı çocuk mülteci, bir çocuğun asla görmemesi gereken şiddete tanık oldu” açıklamasında bulunmuştu.

Myanmar’daki köyleri, iş yerleri, camileri, medreseleri ve evleri yakılan , Bangladeş’teki sığınma kamplarında da oldukça zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeş halkı ’nin Arakanlı Müslümanlara yönelik dış politikası ve mültecilerle ilgili hassasiyeti nedeniyle kendilerini eden Türkiye vatandaşlarına yoğun ilgi gösteriyor.
Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın