Almanların Türkiye analizi şaşırttı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 | 29 Ramazan 1439 Çarşamba 05:09

, Türk lirasındaki “spekülatif saldırılara” karşı mevcut savunmadaki ekonomik büyümesine güveniyor.

Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten sitesinde yayınlanan Türkiye analizinde, ekonomik olarak büyümekte olan ülkenin, IMF’ye ihtiyaç duymadığı vurgulandı.

Haberde Türkiye’nin büyüme rakamlarının birçok ekonomisti şaşırttığı da belirtildi.

Türkiye gayri safi yurt içi hasıla, bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte yüzde 7,4 oranında arttı. sektörü yüzde 4,6, sanayi yüzde 8,8, sektörü yüzde 6,9, hizmet sektörü yüzde on oranında büyüdü.

Spekülatör

Dünyaca ünlü ekonomisi dergisi Forbes’in Türkiye analizine de atıfta bulunulan haberde, Türkiye’nin birimindeki düşüşün spekülatörlerin saldırısına bağlı olduğunu bildirdi.

“Türkiye Arjantin’den farklıdır.” Forbes’e göre; “Türkiye’nin durumu, Arjantin’den önemli ölçüde farklıdır. Ülke, yaklaşık üç kat fazla para rezervine sahipken, enflasyon oranı ve oranları Arjantin’inkinden çok daha düşük. Bu, Türk merkez bankasının Türk Lirası üzerinde devam eden spekülatif saldırılardan daha iyi korunabileceği anlamına geliyor.

Dövi̇z rezervi̇ yüksek

Türkiye’nin döviz rezervi 139,56 milyar , Arjantin’in ise 50,77 milyar . Türkiye’de enflasyon oranı yüzde 10,85, Arjantin’de yüzde 25,6’dır. Türkiye’deki faiz oranı yüzde 17,75, Arjantin’de yüzde 40’tır. Türkiye, Arjantin’de olduğu gibi IMF’den kredi arayışında içinde değil ve ihtiyacı da yok.”

Merkez bankasi güçlendi̇rdi̇

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17,75’e çıkarmasının TL’ye daha sağlam destek sağlayacak güçlü bir sinyal olduğunu belirterek, Türk lirasının spekülatörlerin saldırıya uğradığını söyledi.

(Türkiye’nin 2002’den bu yana Gayrisafi yurt içi hasıla gelişmesi)

(2002’den bu yana yoksulluk oranı)

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın