Afganistan’da üst düzey güvenlik toplantısına saldırı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2018 | 9 Safer 1440 Perşembe 22:09

’li General Miller’ın da bulunduğu toplantıyı hedef alan saldırısında Kandahar Emniyet Müdürü General Açikzey ile İl İstihbarat Başkanı Husainkhil hayatını kaybetti.

Genelkurmay Başkanı Şerif Yeftali, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinde NATO’nun ’daki komutanı Scott Miller ve diğer Afgan yetkililerin arasında bulunduğu güvenlik toplantısına  düzenlendiğini söyledi.

Yeftali, ”Saldırının Kandahar Valisi’nin Gülbeddin adındaki bir koruması tarafından yapıldı.” dedi.

Saldırıda ülkedeki ABD ve NATO Güçlerinin Komutanı Scott Miller’in yara almadan kurtulduğunu ifade eden Yeftali, ”Saldırıda Kandahar Emniyet Müdürü General Abdul Razık Açikzey ile İl İstihbarat Başkanı Abdul Mumin Husainkhil hayatını kaybetti.” diye konuştu.

İki üst düzey yetkili ağır

”Saldırıda Kandahar Valisi Zalmay Veysa ve 404 Meyvend Bölge Komutanı Nabi İlham ağır yaralandı.” diyen Yeftali, yaralıların hastanede tedavi altına alındığını bildirdi. Yeftali, Kandahar’da güvenlik sıkıntısının olmadığını ve kimsenin endişe etmemesi gerektiğini aktardı.

Afganistan’daki NATO birliğinden yapılan açıklamada, saldırıda üç ABD askerinin yaralandığı, Miller’in yara almadan kurtulduğu kaydedildi.

Afganistan Kurumlarını Destekleme Merkezi, saldırıda bir gazetecinin de öldüğünü açıkladı.

Taliban: Hedef Miller ve Açikzey

Saldırıyı üstlenen Taliban Sözcüsü Kari Ahmadi, saldırının hedefinin NATO’nun Afganistan’daki Komutanı Scott Miller ile Kandahar Emniyet Müdürü General Abdul Razık Açikzey olduğunu iddia etti.

: Sayed Khodaberdi Sadat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın